Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Obraz

Kwas hialuronowy w ciąży

14.02.2023

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej zyskują coraz większą popularność w Polsce. Jedną z wykonywanych procedur jest wstrzykiwanie kwasu hialuronowego podskórnie. Czy zabieg ten można jednak bezpiecznie wykonywać również w trakcie trwania ciąży?

Jaką funkcję pełni kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to cząsteczka, która znajduje się w macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. Dzięki swoim właściwościom chemicznym jest w stanie związać nawet 250 cząsteczek wody. Tym samym zapewnia skórze odpowiednią sprężystość i jędrność. U osób młodych ilość kwasu hialuronowego w skórze właściwej jest duża, co nadaje jej charakterystyczną gładkość. Z wiekiem jednak jej zawartość maleje, a ilość związanej wody zmniejsza się, co powoduje pojawienie się zmarszczek oraz spadek jędrności skóry.

Kwas hialuronowy to jednak nie tylko zdrowy wygląd skóry. Związek ten znajduje się również w mazi stawowej. Wpływa on na jej odpowiednią lepkość, a także bierze udział w odżywianiu chrząstki, odpowiednim nasmarowaniu powierzchni stawowej, a także rozprowadzeniu składników odżywczych w jej obrębie. Kwas hialuronowy chroni również powierzchnie stawowe przed nadmiernym tarciem i urazami mechanicznymi.  W przypadku medycyny estetycznej związek ten wykorzystywany jest przede wszystkim w zabiegach iniekcyjnych takich mikrodermabrazja czy też powiększanie ust. Stanowi on również składnik wielu kremów do stosowania na skórę.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Kwas hialuronowy  w ciąży – czy bezpieczny?

Ciąża jest okresem szczególnym w trakcie którego znaczna ilość substancji chemicznych oraz produktów leczniczych jest przeciwwskazana do stosowania. W pewnym stopniu dotyczy to również kwasu hialuronowego. W okresie trwania ciąży wszelkiego rodzaju zabiegi iniekcyjne są przeciwwskazane. Oznacza to, że ciężarne na czas tych 9 miesięcy musza zrezygnować z zabiegów takich jak mikrodermabrazja czy też wypełnianie ust kwasem hialuronowym. Nie oznacza to jednak, że stosowanie tej substancji jest w ciąży absolutnie zakazane. Kobiety w niej będące bez żadnych obaw mogą stosować preparaty miejscowe w postaci serum, balsamów czy też kremów zawierających w swoim składzie kwas hialuronowy. Jedynym przeciwwskazaniem do ich stosowania jest ewentualna nadwrażliwość na którykolwiek składnik znajdujący się w danym produkcie. Ponadto, stosowanie kosmetyków zawierających w swoim składzie kwas hialuronowy może przynieść wymierne korzyści takie jak intensywne nawilżenie skóry, złagodzenie ewentualnych podrażnień, redukcja powstawania przebarwień czy też wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej skóry. Warto pamiętać jednak, że każda ciąża jest wyjątkowa, dlatego też przed zastosowaniem jakiegokolwiek nowego kosmetyku warto zasięgnąć porady lekarza ginekologa, który rozwieje ewentualne wątpliwości.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również