3 minuty czytania
Spis treści
  1. Kolejna ciąża po cesarskim cięciu - kiedy można?
  2. Kolejna ciąża po cesarskim cięciu - możliwe powikłania
  3. Kolejna ciąża po cesarskim cięciu - czy można rodzić drogami natury?

Kolejna ciąża po cesarskim cięciu - kiedy można?

Cięcie cesarskie jest operacją wymagającą otwarcia powłok brzusznych oraz macicy. Po operacji potrzebny jest więc czas, aby miejsca te dobrze zagoiły się i zrosły. Z tego powodu uznaje się, że po ciąży ukończonej cięciem cesarskim należy odczekać minimum 1 rok do kolejnych starań. Wiąże się to z ryzykiem powikłań, które mogą wystąpić, gdy przerwa między porodami będzie zbyt krótka. Jeśli kobieta zajdzie w ciąże wcześniej, powinna być otoczona opieką specjalisty.

Kolejna ciąża po cesarskim cięciu - możliwe powikłania

W przypadku ciąży po cięciu cesarskim dojść może do różnego rodzaju powikłań. Ryzyko to wzrasta, jeśli między porodami jest zbyt krótki odstęp czasu. Najczęściej wymienia się pęknięcie macicy w miejscu blizny po cięciu cesarskim. Dojść może również do nieprawidłowej implantacji łożyska i rozwinięcia np. łożyska wrośniętego, co ma dalsze następstwa w przebiegu ciąży.  

Często lekarze ginekolodzy oceniają ciągłość i grubość blizny po cięciu w badaniu USG. Należy pamiętać, że zgodnie z zaleceniami powinno to mieć miejsce przed kolejną ciążą i nie należy oceniać blizny w czasie ciąży, a szczególnie pod koniec.

Kolejna ciąża po cesarskim cięciu - czy można rodzić drogami natury?

Jedno cięcie cesarskie nie stanowi bezpośrednio wskazania do kolejnego cięcia cesarskiego. Bardzo wiele zależy jednak, z jakiego powodu odbyła się ta operacja. Jeśli przyczyną była np. niewspółmierność matczyno - płodowa, to lekarze decydują się najczęściej na kolejne cięcie cesarskie. Jeśli jednak pierwsze cięcie odbyło się przykładowo z powodu położenia miednicowego płodu, drugie dziecko zdecydowanie może urodzić się drogami natury, jeśli nie ma innych przeciwwskazań. Jest to tzw. VBAC, tzn. z ang. Vaginal birth after cesarean (poród pochwowy po cięciu cesarskim). Uznaje się, że próba porodu drogami natury kończy się powodzeniem w 60–80%. Poród ten wymaga jednak zawsze wzmożonego nadzoru i stałego zapisu KTG z uwagi na ryzyko pęknięcia macicy w bliźnie po cięciu cesarskim. Kontrowersje budzi zaś stan po więcej niż 1 cięciu cesarskim. Zgodnie z obowiązującymi obecnie rekomendacjami należy wtedy rozważyć wykonanie planowego cięcia cesarskiego.

Decyzję o wykonaniu cięcia cesarskiego podejmuje lekarz ginekolog na podstawie medycznych wskazań do operacji dbając o bezpieczeństwo zarówno matki, jak i dziecka.


Oceń artykuł

5,0

wg. 1 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....