3 minuty czytania
Spis treści
  1. Kangurowanie dziecka po porodzie - na czym polega?
  2. Kangurowanie dziecka po porodzie - zalety dla dziecka
  3. Kangurowanie dziecka po porodzie - korzyści dla matki
  4. Kangurowanie dziecka po porodzie przez tatę
  5. Kangurowanie dziecka po porodzie - Twoje prawa

Kangurowanie dziecka po porodzie - na czym polega?

Kangurowaniem dziecka określa się potocznie kontakt skóra do skóry, który następuje po porodzie. Istotą kangurowania jest, aby dziecko przytulone było do nagiej skóry rodzica, najczęściej klatki piersiowej. Od lat zwraca się uwagę na wiele zalet kangurowania, zarówno dla dziecka, jak i mamy.

Kangurowanie dziecka po porodzie - zalety dla dziecka

Kangurowanie dziecka po porodzie ma wiele zalet dla nowonarodzonego dziecka. Poród jest dla niego przejściem w nowy, nieznany dotąd świat. To zaś może powodować jego niepokój i płacz. Kangurowanie ma na celu zapewnienie kontaktu z mamą lub tatą. Uznaje się, że dzięki kangurowaniu dzieci są spokojniejsze i czują się bezpieczniej. Zapewnia to także utrzymanie prawidłowej temperatury ciała i zmniejsza ryzyko wychłodzenia maluszka. Dziecko słysząc przez skórę bicie serca rodzica ma podobne poczucie, do tego gdy był w jamie macicy. Poza tym, kolonizuje się florą bakteryjną rodziców, co zwiększa jego odporność.

Kangurowanie dziecka po porodzie - korzyści dla matki

Kangurowanie dziecka po porodzie niesie za sobą korzyści nie tylko dla dziecka, ale też dla mamy. Uważa się, że kontakt skóra do skóry może zmniejszać ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. Zmniejsza też dolegliwości bólowe związane np. z szyciem w tym czasie krocza. Wzmacnia się oczywiście wieź z dzieckiem i włącza się instynkt macierzyński. Poza tym, pobudza się laktacja, gdy dziecko zaczyna ssać pierś mamy.  Z uwagi na wzrost oksytocyny podczas kangurowania lepiej obkurcza się również macica po porodzie.

Kangurowanie dziecka po porodzie przez tatę

Kangurowanie dziecka po porodzie możliwe jest również przez tatę. Jest to szczególnie ważne, gdy odbywało się cięcie cesarskie i dziecko nie może od razu być przekazane do skóry mamy. Wtedy rola taty jest bardzo ważna. Ma on zapewnić bliskość, spokój i ciepło nowonarodzonemu dziecku. Jest to także istotne w przypadku, gdy konieczny jest zabieg np. instrumentalnej kontroli jamy macicy po porodzie drogami natury i mama musi zostać znieczulona i uśpiona. Wiele par decyduje się także na naprzemienne kangurowanie dziecka, aby wspólnie budować więź.

Kangurowanie dziecka po porodzie - Twoje prawa

Zgodnie z obowiązującym Standardem Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej każda kobieta ma prawo do nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry przez 2 godziny po porodzie. W praktyce oznacza to, że dziecko po urodzeniu, gdy nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań, powinno być położone na klatce piersiowej mamy. Można w ten sposób wstępnie je zbadać i ocenić punktację w skali Apgar. Oczywiście w sytuacji, gdy ciąża jest powikłana lub sytuacja położnicza tego wymaga dziecko może wymagać najpierw zbadania przez lekarza neonatologa na stanowisku neonatologicznym, a dopiero później zostać przekazane mamie.


Oceń artykuł

5,0

wg. 3 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....