2 minuty czytania
Spis treści
  1. Czy da się samodzielnie sprawdzić rozwarcie w domu?
  2. Kiedy jechać do szpitala?
  3. Objawy rozwierania szyjki
  4. Zamknięta szyjka a poród

Czy da się samodzielnie sprawdzić rozwarcie w domu?

Badanie ginekologiczne powinno być wykonywane przez osoby do tego przeszkolone. Specjaliści są zgodni - nie da się samodzielnie sprawdzić rozwarcia szyjki macicy w domu. Aby je określić, konieczne jest doświadczenie badającego oraz dokładne badanie, które często, szczególnie w trakcie porodu, jest niekomfortowe dla kobiety. Z tego powodu pacjentka nie jest w stanie samodzielnie prawidłowo ocenić rozwarcia.

Kiedy jechać do szpitala?

Jeśli rozpoczął się poród, nie ma konieczności natychmiastowej podróży do szpitala. Oczywiście zdarzają się wyjątki, takie jak odpłynięcie zielonego płynu owodniowego czy krwawienie z dróg rodnych. Gdy zaś przyszła mama czuje się dobrze, bezpiecznie i bez obaw może zaczekać w warunkach domowych do pojawienia się regularnych skurczy występujących co ok. 10 minut lub częściej. Wiele zależy też od tego, który z kolei jest to poród. Uznaje się bowiem, że kolejne porody są szybsze niż poprzednie.

Objawy rozwierania szyjki

Rozwieranie szyjki zaliczane jest do I. okresu porodu. Najpierw musi się ona odpowiednio skrócić, a następnie zaczyna rozwierać. Rozwarcie 10 centymetrów, określane jako pełne, uznawane jest za początek II. okresu porodu, kiedy to rozpoczynają się skurcze parte.

Do objawów rozwierania szyjki zalicza się dolegliwości bólowe i skurcze. U niektórych kobiet pojawiają się wtedy nudności czy wymioty. Może również wystąpić biegunka.  

Zamknięta szyjka a poród

Czasami zdarza się, że mimo upłynięcia 40. tygodni ciąży szyjka nie jest odpowiednio przygotowana. W takiej sytuacji konieczna jest medyczna interwencja w postaci tzw. preindukcji porodu. Można ją wykonać za pomocą cewnika Foleya oraz prostaglandyn. Niektórzy lekarze wykonują również masaż szyjki, który ma rozpocząć jej rozwieranie.

Są też dostępne tzw. domowe sposoby na rozwieranie szyjki. Wśród nich wymienia się współżycie, stymulację sutków czy spożywanie ostrych potraw. Jeśli jednak poród sam się nie rozpocznie, wskazana jest wizyta w szpitalu i wywoływanie go pod opieką specjalistów.

Oceń artykuł

4,0

wg. 4 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....