2 minuty czytania
Spis treści
  1. Fizjoterapeuta uroginekologiczny- czym się zajmuje?
  2. Fizjoterapeuta uroginekologiczny- kiedy się zgłosić?

Fizjoterapeuta uroginekologiczny- czym się zajmuje?

Uroginekologia to w ostatni czasie coraz bardziej popularna dziedzina, która zajmuje się, w dużym skrócie problemami związanymi z dnem miednicy. Fizjoterapeuci uroginekologiczni pracują z kobietami, które zmagają się z dolegliwościami ze strony układu moczowo- płciowego lub chcą im zapobiec. Celem pracy fizjoterapeuty uroginekologicznego jest zdiagnozowanie problemu, który odpowiada za objawy występujące u kobiety takie jak np. bolesne współżycie czy nietrzymanie moczu. W trakcie badania specjalista sprawdza napięcie struktur- problemem może być bowiem zbyt małe, ale także zbyt duże napięcie mięśni dna miednicy.

Do fizjoterapeuty uroginekologicznego zgłaszają się często kobiety w ciąży lub już po porodzie, zmagające się z takimi kłopotami jak np. blizna po pęknięciu krocza czy cięciu cesarskim. Specjaliści poza bezpośrednią pracą z ciałem, uczą też kobiety świadomości własnego ciała, aby mogły lepiej zrozumieć jego funkcjonowanie.  

Fizjoterapeuta uroginekologiczny- kiedy się zgłosić?

Do fizjoterapeuty uroginekologicznego może zgłosić się każda kobieta, która zmaga się z dolegliwościami dna miednicy lub chce ich uniknąć, ponieważ przykładowo planuje ciążę. Na wizyty zgłaszają się pacjentki ciężarne, którym tego rodzaju specjalista może pomóc przygotować się do porodu oraz połogu, jest to duża grupa kobiet. Pomagają oni rozluźnić, poza mięśniami dna miednicy, również mięśnie w okolicy kręgosłupa, którego ból często doskwiera przyszłym mamom. Specjaliści zaznaczają, że lepiej jest zgłosić się zanim wystąpi problem, aby móc mu zapobiec. Dzięki temu ciało jest lepiej przygotowane do ciąży oraz następnie połogu.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny- jak wygląda wizyta?

Podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego bardzo ważny jest wywiad. Specjalista zadaje pytania m.in. o stan zdrowia pacjentki oraz dokładnie analizuje problem, z jakim się zgłasza. Dzięki dokładnemu i precyzyjnemu wywiadowi medycznemu może zaproponować jak najbardziej dopasowane do danej kobiety postępowanie. Kolejnym etapem wizyty jest badanie przez pochwę, mające na celu określenie napięcia mięśni dna miednicy. Specjalista ocenia też ew. blizny po szyciu krocza czy cięciu cesarskim. Po wykonaniu badania fizjoterapeuta pokazuje ćwiczenia, które kobieta powinna wykonywać regularnie w domu. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie jak najlepszych efektów  całej terapii.


Oceń artykuł

5,0

wg. 1 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....