4 minuty czytania
Spis treści
  1. Pierwsza ciąża- jak się przygotować?
  2. Pierwsza ciąża- wskazówki
  3. Pierwsza ciąża- przed porodem

Pierwsza ciąża- jak się przygotować?

Przygotowania do pierwszej ciąży wyglądają podobnie jak do kolejnych. Jedyną różnicą jest to, że przyszła mama będzie przechodzić ten czas po raz pierwszy przez co dużo rzeczy jest dla niej nowe. Ważne, aby w przygotowaniach do ciąży brał aktywny udział także partner, dzięki czemu kobieta będzie czuć się bezpieczniej w nowej sytuacji.

Podczas przygotowań do pierwszej ciąży należy pamiętać o wizycie u lekarza ginekologa i wykonaniu badań takich jak m.in. cytologia. Warto także dopytać specjalistę o zalecaną suplementację. Najczęściej kobiety przed ciążą powinny zażywać kwas foliowy. Zalecane jest także sprawdzenie historii szczepień i ewentualne wykonanie zaległych iniekcji przed rozpoczęciem starań.

Wiele przyszłych rodziców sięga po różnego rodzaju poradniki szukając wskazówek i informacji dotyczących przebiegu ciąży. Pamiętaj, aby wybierać zaufane i rzetelne źródła. Ważne jest także odpowiednie nastawienie i nie martwienie się na zapas. Przed pierwszą ciążą, jeśli partnerzy są ogólnie zdrowi, nie zaleca się wykonywania np. badań nasienia. Diagnostykę taką wykonuje się dopiero po zazwyczaj roku nieudanych starań.

Przeczytaj więcej: Jak przygotować się do ciąży?

Kurs Srodtekstowy v1 1

Pierwsza ciąża- wskazówki

Bardzo ważną decyzją jaką jedną z pierwszych podejmuje przyszła mama jest wybór lekarza prowadzącego. Najlepiej jest udać się do ginekologa, którego znamy lub który wzbudza nasze zaufanie. Jeśli kobieta ciężarna ma jakiekolwiek wątpliwości może zmienić lekarza na takiego, któremu będzie mogła powiedzieć o wszystkich obawach związanych z pierwszą ciążą oraz przez którego zostanie zrozumiana i wysłuchana.

W przypadku pierwszej ciąży wiele osób z otoczenia przyszłych rodziców chce doradzić i pomóc. Złote rady czy babcine sposoby są zapewne niezwykle przydatne, ale nie każdemu potrzebne. Warto sięgać po naukowe informacje, a wątpliwości rozwiewać podczas wizyt u ginekologa.

W Internecie dostępnych jest wiele list zawierających punkty wyprawki i niezbędne do kupienia rzeczy dla noworodka. Warto jednak krytycznie spojrzeć na te zestawienia i nie kupować wszystkiego co polecają inni rodzice. Najlepiej jest zorientować się wśród osób bliskich i znajomych, co faktycznie okazało się przydatne, a co zupełnie zbędne. Pozwoli to zaoszczędzić i zmniejszyć, i tak duże, przed porodem wydatki. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z ubranek czy elementów wyprawki po dzieciach naszych bliskich.

Pierwsza ciąża- przed porodem

W przypadku pierwszej ciąży jak i kolejnych, rodzicom poleca się skorzystanie z zajęć szkoły rodzenia. Dla pary spodziewającej się pierwszego dziecka dostarczy to wszystkich niezbędnych informacji związanych z końcówką ciąży, porodem oraz podstawami opieki nad noworodkiem, a rodzice spodziewające się kolejnej pociechy odświeżą i przypomną sobie znane informacje. Dzięki zajęciom w szkole rodzenia czy konsultacji z położną rodzice są lepiej przygotowani na czas porodu, przez co często mniejszy jest ich lęk i obawy z nim związane.

Przed porodem warto także przygotować plan porodu i omówić go w miarę możliwości z położną oraz osobą, która będzie nam towarzyszyła na sali porodowej. Plan powinien być przemyślany i zawierać wszystkie punkty na których przyszłej mamie zależy.

Aby poczuć się pewniej i bezpieczniej wiele par decyduje się na odwiedzenie oddziału położniczego i porodówki, na której planują rodzić. Dużo szpitali w Polsce oferuje opcję zwiedzania i zapoznania się z oddziałem przez przyszłych rodziców.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zaledwie 5% kobiet rodzi w terminie porodu. Z tego powodu warto jest przygotować torbę do szpitala i porodu wcześniej, aby w razie rozpoczęcia akcji porodowej wszystko było gotowe co z pewnością oszczędzi rodzicom niepotrzebnego stresu.

Przeczytaj więcej: Wyprawka do porodu- o czym nie można zapomnieć?


Oceń artykuł

2,0

wg. 2 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....