Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Szczepienie na krztusiec w ciąży

Szczepienie na krztusiec w ciąży

04.01.2024

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

W czasie ciąży zalecane są szczepienia na krztusiec, grypę, a w ostatnim czasie również COVID- 19. Chronią one nie tylko przyszłą mamę, ale też noworodka. Szczepienie na krztusiec w ciąży jest szczególnie ważne, ponieważ zapewnia ochronę dziecku, dla którego infekcja w pierwszych tygodniach życia mogłaby być bardzo groźna. Sprawdź, kiedy powinno się wykonać szczepienie na krztusiec w ciąży.

Kiedy warto zaszczepić się na krztusiec w ciąży?

Szczepienie na krztusiec w czasie ciąży jest bezpieczne i nie prowadzi do powikłań dla rozwijającego się dziecka. Zalecane jest w III. trymestrze, najlepiej przed 36. tygodniem ciąży. Jest to szczepionka skojarzona- przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Niestety szczepionka ta, w przeciwieństwie do szczepienia na grypę w ciąży, nie jest refundowana przez NFZ. Mimo to ginekolodzy zalecają je u każdej ciężarnej między 27. a 36. tygodniem. Obecnie, koszt szczepionki to około 130 zł. Zaszczepić można się w przychodni rejonowej u lekarza rodzinnego lub ginekologa.

Zalety szczepienia na krztusiec w ciąży

Szczepienie na krztusiec jest zalecane w czasie ciąży u wszystkich przyszłych mam. Poza ochroną matki, także z uwagi na ochronę, którą zapewnia noworodkowi w pierwszych tygodniach jego życia. Dziecko bowiem może być zaszczepione przeciwko krztuścowi dopiero po ukończeniu 6. tygodnia życia. Zakażenie krztuścem u noworodka może zaś nieść ze sobą poważne konsekwencje, dlatego tak ważne jest zapewnienie mu należytej ochrony.

Krztusiec – co to za choroba?

Krztusiec jest bardzo zaraźliwą chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie. Szerzy się głównie drogą kropelkową. Dotyczy układu oddechowego, a jego najczęstszym objawem jest przewlekły kaszel. Krztusiec szczególnie groźny jest dla niemowląt i małych dzieci, u których dojść może do powikłań np. duszności, zapalenia płuc, a nawet zgonu. Dlatego też bardzo ważna jest tzw. strategia kokonowa, czyli szczepienie osób mających kontakt z małymi dziećmi, aby chronić je przed zarażeniem.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również