3 minuty czytania
Spis treści
  1. Pusty pęcherzyk- co oznacza?
  2. Pusty pęcherzyk ciążowy- przyczyny
  3. Pusty pęcherzyk ciążowy- objawy
  4. Pusty pęcherzyk ciążowy- postępowanie

Pusty pęcherzyk- co oznacza?

Puste jajo płodowe, czyli pusty pęcherzyk ciążowy, określany jest w języku angielskim jako ‘empty sack’. Mimo wzrostu pęcherzyka ciążowego nie pojawia się wewnątrz niego zarodek lub jest wchłaniany na bardzo wczesnym etapie ciąży. Stwierdzenie w USG pustego jaja płodowego jest równoznaczne z niepowodzeniem ciąży i brakiem możliwości jej dalszego prawidłowego rozwoju. Jeśli nie dojdzie do poronienia samoistnego konieczne jest wyindukowanie go metodą farmakologiczną lub wykonanie zabiegu tzw. łyżeczkowania.

Pusty pęcherzyk ciążowy- przyczyny

Niepowodzenie we wczesnej ciąży jest bardzo częste i uważa się, że nawet 50% ciąż na początkowym etapie ich trwania ulega poronieniu. Często dochodzi do niego jeszcze, zanim kobieta zorientuje się, że zaszła w ciążę.

Puste jajo płodowe może być skutkiem nieprawidłowości genetycznych, aberracji chromosomowych i błędów w podziałach komórkowych. Gdy poronienia nawracają, lekarze szukają przyczyn takich jak: wady macicy, choroby autoimmunologiczne czy trombofilie. Diagnostyka wykonywana jest najczęściej, gdy sytuacja ta powtarza się. Jedno poronienie czy jedno rozpoznanie pustego pęcherzyka ciążowego nie wymaga w większości przypadków wdrażania specjalistycznej dalszej diagnostyki. Im kobieta jest starsza, a także większa jest jej masa ciała, tym ryzyko utraty ciąży jest wyższe.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Pusty pęcherzyk ciążowy- objawy

Puste jajo płodowe może dawać takie same objawy jak prawidłowo rozwijająca się ciąża. Kobieta odczuwać może tkliwość piersi, nudności czy nadmierne zmęczenie . Dochodzi również do zatrzymania miesiączki, a test ciążowy daje dodatni wynik. Do rozpoznania pustego pęcherzyka ciążowego dochodzi często dopiero w gabinecie lekarza wykonującego USG, który na kolejnych wizytach nie widzi pojawienia się zarodka. U niektórych kobiet może wystąpić plamienie czy krwawienie z dróg rodnych oraz dolegliwości bólowe podbrzusza.

Pusty pęcherzyk ciążowy- postępowanie

Rozpoznanie prawidłowo rozwijającej się ciąży o właściwej lokalizacji musi zawsze zostać postawione przez lekarza ginekologa podczas USG. To wtedy może on też podejrzewać nieprawidłowości w rozwoju zarodka. Jeśli mimo obecności pęcherzyka ciążowego niewidoczny jest zarodek, najczęściej rekomenduje się ponowne badanie po około 7-10 dniach. Gdy na kolejnej wizycie obraz USG jest taki sam jak wcześniej oznacza to, że ciąża nie rozwija się prawidłowo. Jeśli dojdzie do samoistnego poronienia pustego jaja  płodowego konieczne jest wykonanie badania beta hcg po około 4 tygodniach i jeśli stężenie jest ujemne, można wrócić do starań o ciążę. Jeśli zaś u kobiety nie pojawiają się objawy poronienia, konieczna jest jego indukcja. Możliwe jest to za pomocą farmakoterapii lub w trakcie zabiegu łyżeczkowania. Druga z metod wymaga około 3-miesięcznego wstrzymania się z kolejnymi staraniami o ciążę.

Warto pamiętać, że rozpoznanie pustego jaja płodowego nie oznacza, że w przypadku kolejnych ciąż sytuacja powtórzy się. Najczęściej przyczyny poronienia są losowe, wynikają z nieprawidłowych podziałów komórkowych, co oznacza, że nie da się na to w żaden sposób wpłynąć. Ważne jest jednak, aby dbać o zdrowy styl życia, unikać używek w okresie okołokoncepcyjnym i starać się utrzymywać prawidłową masę ciała.


Oceń artykuł

0,0

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....