Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Obraz

Maść przeciwbólowa w ciąży

30.12.2022

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ciąża to czas, w którym kobieta w szczególny sposób narażona jest na dolegliwości bólowe pleców związane ze zwiększającymi się rozmiarami brzucha. Ze względu, iż używanie wielu leków przeciwbólowych w trakcie tych 9 miesięcy jest zakazane, warto wiedzieć, jakie preparaty miejscowe są bezpieczne. Jaką maść przeciwbólową w ciąży można stosować?

Maść przeciwbólowa w ciąży – działanie

Maść przeciwbólowa w swoim składzie zawiera niesteroidowy lek przeciwzapalny w postaci np. diklofenaku lub ibuprofenu, bądź opioid, jak ma to miejsce w przypadku maści z tramadolem. Podstawową różnicą pomiędzy maścią a preparatem doustnym jest jej miejscowe działanie. Lek zaaplikowany w okolicy będącej źródłem bólu wchłania się przez skórę i działa przeciwbólowo, a także przeciwzapalnie miejscowo. Mechanizm działania leku łagodzącego ból jest charakterystyczny dla preparatu zawartego w maści. Preparaty w postaci żelu znajdują zastosowanie głównie w przypadku ostrych dolegliwości bólowych, nie zaś bólu o charakterze przewlekłym.

Maść przeciwbólowa w ciąży – czy bezpieczna?

Większość preparatów zaliczanych do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) jest przeciwwskazana do stosowania w trakcie I. oraz III. trymestru. W przypadku pierwszych tygodni ciąży istotnie zwiększają ryzyko poronienia, a także występowania wad serca u płodu. Z kolei stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w trakcie III. trymestru ciąży grozi przedwczesnym zamknięciem przewodu tętniczego, popularnie określanego jak przewód Botalla, co prowadzi ostatecznie do wykształcenia się pierwotnego nadciśnienia płucnego u noworodka, będącego bardzo poważnym powikłaniem. II. trymestr ciąży jest okresem najbezpieczniejszym do stosowania leków z grupy NLPZ, jednak korzyści z ich zastosowania muszą przewyższać potencjalne skutki niepożądane. Z tego względu eksperci zalecają również rezygnację ze stosowania miejscowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych zawierających w swoim składzie takie substancje jak m.in. ibuprofen, diklofenak, ketoprofen czy naproksen. Związane jest to z faktem, iż nie przeprowadzono nigdy badań na kobietach ciężarnych oraz możliwych skutkach stosowania tego typu preparatów. Uważa się natomiast, że mimo miejscowego działania, substancje lecznicze przedostają się krwiobiegu i mogą mieć potencjalnie szkodliwy wpływ na rozwój płodu.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Bezpieczne sposoby na radzenie sobie z bólem w ciąży

Lekiem z wyboru na wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe w ciąży jest paracetamol. Ze względu na brak wpływu na rozwijający się płód, może być stosowany przez cały okres ciąży. Jednorazowa dawka paracetamolu wynosi 1 gram i może być powtarzana co 6 godzin. Niestety, na rynku obecnie nie są dostępne maści zawierające w swoim składzie paracetamol, więc stosowanie jakichkolwiek preparatów w tej formie w trakcie ciąży jest przeciwwskazane.

Do metod bezpiecznych stosowanych w celu redukcji dolegliwości bólowych zaliczane są również metody niefarmakologiczne takie jak:

  • Masaż
  • Kinesiotaping
  • Stosowanie pasa odciążającego

W przypadku uciążliwych dolegliwości bólowych pleców dobrym pomysłem jest wizyta u fizjoterapeuty, który za pomocą bezpiecznych dla kobiety ciężarnej metod postara się złagodzić uciążliwy ból.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również