2 minuty czytania
Spis treści
  1. Krwawienie po cięciu cesarskim- dlaczego się pojawia?
  2. Krwawienie po cięciu cesarskim- ile trwa?
  3. Krwawienie po cięciu cesarskim- kiedy powinno budzić niepokój?
  4. Krwawienie po cięciu cesarskim- higiena w połogu

Krwawienie po cięciu cesarskim- dlaczego się pojawia?

Krwawienie po porodzie wynika z konieczności zregenerowania błony śluzowej macicy- endometrium. W trakcie ciąży dochodzi bowiem do zagnieżdżenia tam łożyska, które po porodzie, w III. okresie porodu lub po wydobyciu dziecka podczas cięcia, oddziela się i zostawia swego rodzaju „ranę”. Ona zaś musi się zagoić, co objawia się odchodami połogowymi. Początkowo mają one charakter krwawienia, jednak z czasem charakter odchodów zmienia się. Bez względu na drogę porodu, jama macicy musi się oczyścić i zregenerować w trakcie trwania połogu.

Krwawienie po cięciu cesarskim- ile trwa?

Odchody połogowe pojawiać mogą się nawet do 4-6 tygodni po porodzie. W wielu przypadkach mijają po około 2 tygodniach, lecz jest to kwestia indywidualna. Warto zdawać sobie sprawę, jak w czasie zmienia się ich charakter. Początkowo są one krwiste, następnie barwa odchodów blednie, stając się brunatna, później żółta aż do w końcu bezbarwna/szara.

Krwawienie po cięciu cesarskim- kiedy powinno budzić niepokój?

Krwawienie po cięciu cesarskim powinno ustępować z każdym dniem. Obfite krwawienie stanowi zawsze powód do niepokoju i wymaga konsultacji lekarskiej. Może ono bowiem wynikać z niecałkowitego oddzielenia łożyska i pozostawienia błon płodowych w jamie macicy. Wymagać może interwencji w postaci łyżeczkowania jamy macicy w szpitalu. Zaniepokoić powinna również nagła zmiana charakteru odchodów np. stały się blade, a nagle pojawiło się obfite krwawienie, czy zmienił się zapach wydzieliny. Może to być związane np. z infekcją. W takiej sytuacji także konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego lub w izbie przyjęć ginekologiczno- położniczej.

Krwawienie po cięciu cesarskim- higiena w połogu

Czas połogu wymaga szczególnego dbania o higienę. W przypadku cięcia cesarskiego dbać należy o ranę po operacji, zaś po porodzie drogami natury o ewentualną ranę po szyciu krocza. Bardzo ważne jest, aby kobiety przez 6-8 tygodni unikały kąpieli w wannie oraz wizyt na basenie. Niewskazane jest również współżycie. Rany po szyciu należy myć wodą z mydłem i suszyć jednorazowym ręcznikiem. Nie należy używać gąbek do ciała, ponieważ są źródłem drobnoustrojów. W przypadku krwawienia po cięciu cesarskim nie wolno stosować tamponów, lecz podpaski, które powinny być wymieniane wystarczająco często, aby nie dochodziło do wzrostu bakterii.


Oceń artykuł

5,0

wg. 1 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....