Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Obraz

W trakcie trwania ciąży, stan zdrowia kobiety jest regularnie kontrolowany przez lekarza prowadzącego. Jednym z wykonywanych rutynowo badań jest m.in. test na obecność antygenu HBs we krwi matki. Czym jest antygen HBs oraz kiedy należy wykonać badanie w kierunku jego obecności?

Czym jest antygen HBs?

Antygen HBs to w rzeczywistości białko, które znajduje się na powierzchni wirusa HBV. Patogen ten odpowiedzialny jest za wywołanie wirusowego zapalenia wątroby typu B, prowadzącego w niektórych sytuacjach do marskości wątroby. Antygen HBs odgrywa kluczową rolę w diagnostyce zakażeń wirusem HBV, gdyż jest to marker, który jako pierwszy pojawia się w krążeniu człowieka po wniknięciu patogenu do wnętrza organizmu. Co więcej, białko to jest możliwe do zidentyfikowania jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych takich jak żółtaczka oraz pogorszeniem parametrów wątrobowych w postaci wzrostu stężenia ALT oraz AST. Antygen HBs obecny jest w ostrej fazie choroby po czym zanika by pojawić się ponowie w krążeniu w mniejszej ilości w fazie przewlekłego zakażenia. Z tego powodu też, jego wykrycie wymaga wykonania kolejnych badań serologicznych oraz molekularnych w celu oceny zaawansowania choroby.

Wirus przenosi się między ludźmi po kontakcie z krwią lub płynami ustrojowymi osoby zakażonej. Do zakażenia dojść może również na drodze kontaktów seksualnych. Od 1994 roku, każdy noworodek, w przypadku braku przeciwwskazań, szczepiony jest przeciwko wirusowi HBV, a pełny cykl szczepień zakończony zostaje w 6. miesiącu życia, kiedy to podana zostaje trzecia dawka szczepionki. Szczepienie daje pełną ochronę przed wirusem na przynajmniej 25 lat.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Kiedy należy wykonać badanie HBs w ciąży?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce Standardem Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej wydanym przez Ministra Zdrowia, każda kobieta ciężarna powinna zostać przebadana pod kątem obecności antygenu HBs oraz ewentualnego zakażenia wirusem HBV. Badanie to powinno zostać przeprowadzone między 33-37. tygodniem ciąży. W przypadku ujemnego wyniku, kobietę uznaje się za zdrową, a dalsza kontrola w trakcie ciąży nie jest potrzebna. Ewentualna obecność antygenu HBs, sugerująca ostre zakażenie, powoduje konieczność poszerzenia diagnostyki oraz odpowiednie zaplanowanie porodu. Bezpośrednio po narodzinach, noworodkowi podana musi zostać immunoglobulina anty-HBs oraz anty-HBc. Odradzane jest również wykonywanie cesarskiego cięcia. Procedury te mają za zadanie maksymalne ograniczenie ryzyka transmisji zakażenia z matki na dziecko w trakcie porodu.

Warto podkreślić jednak, że zakażenie wirusem HBV jest rzadkością w naszym kraju u osób urodzonych po 1994 roku lub u tych, którzy zostali zaszczepieni przeciwko temu patogenowi. Mimo to jednak, nadal zdarzają się sytuację, kiedy dana osoba jest nosicielem wirusa HBV nie zdając sobie sprawy z tego faktu. Z tego względu, badanie to w dalszym ciągu odgrywa znaczącą rolę w opiece nad kobietą ciężarną.    

Jaka jest cena badania HBs w ciąży?

Badanie oceniające obecność antygenu HBs w ciąży jest bezpłatne, ponieważ jest ono obowiązkowe. W przypadku chęci wykonania badania prywatnie należy liczyć z kosztem ok. 25 złotych w zależności od laboratorium i miasta. Aby sprawdzić obecność antygen u HBs, konieczne jest pobranie krwi żylnej.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również