Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Obraz

Czopki glicerynowe w ciąży

19.12.2022

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Zaparcia w ciąży to dolegliwość stosunkowo częsta. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów bez recepty, które mają za zadanie doraźnie pomóc na tego typu przypadłość. Wśród nich wyróżnia się m.in. czopki glicerynowe. Czy mogą być one bezpiecznie stosowane w trakcie trwania ciąży?

Czopki glicerynowe – sposób działania

Czopki glicerynowe, jak sama nazwa wskazuje, w swoim składzie zawierają glicerynę. Jest to środek zaliczany do tłuszczy. Dzięki swoim właściwościom nie tylko ułatwia przesuwanie się mas kałowych w obrębie jelita grubego i odbytnicy, ale także miejscowo podrażnia błonę śluzową końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Ze względu na swój mechanizm działania oraz brak substancji leczniczej w składzie, czopki glicerynowe uznawane są za jeden z najbezpieczniejszych środków przeczyszczających, który stosowany może być praktycznie bez ograniczeń. Jest to również preparat dostępny bez recepty.

Czopki glicerynowe – czy bezpieczne w ciąży?

Ciąża to szczególny czas, w którym stosowanie wielu leków oraz suplementów diety jest zabronione ze względu na potencjalny bądź udowodniony niekorzystny wpływ na ciężarną lub rozwijający się płód. Z tego względu, przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu, należy skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem, który w oparciu o posiadana wiedzę oraz dysponując pełną dokumentacją danej pacjentki, udzieli odpowiedzi na temat bezpieczeństwa jego zastosowania.

Czopki glicerynowe uchodzą za jeden z najbezpieczniejszych sposobów radzenia sobie z zaparciami. Ich stosowanie przez ciężarne dzieli jednak okresowo środowisko położników. Zdecydowana większość uważa, iż ze względu na brak w swoim składzie substancji leczniczej i oddziaływanie na błonę śluzową jelita grubego przede wszystkim mechanicznie, czopki glicerynowe mogą być bez obaw stosowane przez kobiety będące w ciąży. Niekiedy jednak pojawiają się głosy ekspertów, że pobudzanie w ten sposób fali perystaltycznej doprowadzić może do dalszych, niewskazanych w tym okresie, skurczów jelit. Z tego względu, przed ich zażyciem konieczne jest zasięgnięcie porady swojego lekarza ginekologa.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Naturalne metody na zaparcia w ciąży

Oprócz czopków glicerynowych, znane są również w pełni naturalne i bezpieczne sposoby radzenia sobie z zaparciami. Wśród nich wyróżnia się m.in.:

  • Unikanie w diecie produktów typu fast food, zwierających nasycone tłuszcze trans
  • Zwiększenie zawartości błonnika w diecie
  • Większa ilość białka pochodzenia roślinnego niż zwierzęcego w codziennym pożywieniu
  • Wypijanie soku z suszonych śliwek lub, na czczo, wody z dodatkiem miodu oraz soku z cytryny.
  • Stosowanie wywaru z siemienia lnianego

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również