3 minuty czytania
Spis treści
  1. Borelioza w ciąży- jak można się zarazić?
  2. Borelioza w ciąży- jak leczyć?
  3. Borelioza w ciąży- możliwe powikłania

Borelioza w ciąży- jak można się zarazić?

Borelioza to choroba odzwierzęca przenoszona głównie przez kleszcze rodzaju Ixodes. Do zarażenia najczęściej dochodzi wiosną i latem podczas spacerów w lesie, czy po łące. Kleszcze pojawiają się jednak również w mieście, dlatego po każdej wycieczce do parku należy obejrzeć ciało, czy nie przynieśliśmy do domu nieproszonego gościa. Kleszcze zakażone krętkami przenoszą je na człowieka. Im dłużej pajęczak ten bytuje na skórze człowieka, tym większe jest ryzyko przeniesienia choroby. Należy pamiętać jednak, że nie każdy kleszcz jest zakażony. Sam fakt, że kleszcz przenosi boreliozę, nie oznacza też, że na pewno dojdzie do zarażenia człowieka. Z tego powodu, lekarze odradzają poddawanie badaniu zdjętych ze skóry człowieka kleszczy, ponieważ nie wnosi to nic do dalszego postępowania i może prowadzić do niepotrzebnej antybiotykoterapii.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Borelioza w ciąży- jak leczyć?

Diagnoza boreliozy stawiana jest w większości przypadków na podstawie charakterystycznego objawu, jakim jest rumień wędrujący pojawiający się na skórze. Jest to objaw, który upoważnia do rozpoczęcia leczenia bez wykonywania dodatkowych badań. W przypadku wątpliwości lub po czasie od wystąpienia rumienia może zostać wykonane badanie krwi w kierunku boreliozy- za pomocą testu Elisa oraz Western- Blot (tzw. test potwierdzenia).

Leczenie boreliozy w ciąży, podobnie jak poza nią, polega na antybiotykoterapii trwającej 14-28 dni. Jedyną różnicą w porównaniu do osób niebędących w ciąży jest zakaz stosowania doksycykliny u kobiet ciężarnych z uwagi na ryzyko powikłań, jakie może wywołać ten lek na rozwijający się płód. U przyszłych mam stosowane są antybiotyki z grupy penicylin oraz cefalosporyny drugiej i trzeciej generacji.

Borelioza w ciąży- możliwe powikłania

Przeprowadzone badania naukowe nie potwierdziły zwiększenia ryzyka wad wrodzonych u płodu po przebyciu przez przyszłą mamę boreliozy w ciąży lub przed nią. Są faktycznie pojedyncze doniesienia związane z chorobą we wczesnej ciąży, ale nadal wymagają dalszych obserwacji. Najistotniejszą kwestią zarówno w ciąży, jak i poza nią, pozostaje skuteczna antybiotykoterapia w przypadku wystąpienia objawów choroby. Chroni ona przez ewentualnymi powikłaniami w tym m.in. neuroboreliozą. Należy pamiętać, żeby w przypadku podejrzenia boreliozy, w tym wystąpienia rumienia wędrującego, zgłosić się do lekarza, który wdroży odpowiednie i bezpieczne dla przyszłej mamy leczenie. Zwraca się także uwagę na stosowanie przez kobietę ciężarną odpowiedniej odzieży na wycieczki do lasu oraz bezpiecznych dla przyszłych mam repelentów.


Oceń artykuł

5,0

wg. 1 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....