Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Bezdech senny w ciąży

Bezdech senny w ciąży

17.10.2022

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Obturacyjny bezdech senny nie jest tylko domeną starszych otyłych osób, ale często pojawia się również wśród kobiet ciężarnych. Według badań problem ten dotyka ponad 25% przyszłych mam w III. trymestrze ciąży. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z konsekwencji, jakie wiążą się z bezdechem sennym. Jakie są przyczyny i skutki bezdechu sennego w ciąży?

Bezdech senny w ciąży- objawy

Obturacyjny bezdech podczas snu (OBPS) najczęściej dotyka osoby otyłe, starsze, a także te palące papierosy. Schorzenie to polega na zapadaniu się miękkich elementów gardła, prowadzącego do spłycenia oddechu i wystąpienia bezdechów. Jednym z charakterystycznych objawów choroby jest chrapanie. Pojawić może się również nadmierne zmęczenie w trakcie dnia i konieczność dodatkowych drzemek. Diagnostyka bezdechu w ciąży jest o tyle trudna, że senność może występować niezależnie jako jeden z symptomów występujących w ciągu tych 9 miesięcy. Aby zdiagnozować bezdech senny w ciąży wykonywane jest badanie- polisomnografia. Najczęściej jako pierwsi objawy bezdechu w ciąży zauważają partnerzy lub współdomownicy przyszłej mamy.

Bezdech senny w ciąży- przyczyny

W czasie ciąży dochodzi do licznych zmian w ciele przyszłej mamy. Wśród nich znajdują się zmiany hormonalne. Wzrost stężenia estrogenu przyczyniać może się do obrzęku błony śluzowej nosa, produkcji wydzieliny, a co za tym idzie utrudniać drożność nosa. Progesteron zaś zwiększa napęd oddechowy. Zmiany te przyczyniają się do zwiększonego ryzyka wystąpienia bezdechu sennego w czasie ciąży.

Do innych przyczyn OBPS w czasie trwania ciąży zaliczane są nadmierne kilogramy i rozrost tkanki tłuszczowej, szczególnie okolicy twarzy i szyi. To wpływa zaś negatywnie na drożność dróg oddechowych. Poprzez powiększanie się macicy na przestrzeni kolejnych miesięcy ciąży zmniejszona zostaje czynnościowa pojemność zalegająca płuc, a to sprzyja np. spadkom saturacji. Poza tym, rolę w powstawaniu bezdechu odgrywa nagromadzenie się płynu w tkankach ciała w postaci obrzęków m.in. szyi.

Bezdech senny w ciąży- skutki

Obturacyjny bezdech senny uniemożliwia prawidłowy i spokojny sen. Powstałe w nim przerwy, a także obniżona saturacja prowadzą zaś do aktywacji układu współczulnego, a także zmniejszenia wydzielania leptyny i zwiększenia greliny, hormonów odpowiedzialnych za gospodarkę lipidową i węglowodanową. Poza tym, bezdech ma negatywny wpływ na perfuzję i utlenowanie tkanek łożyska.

Skutki bezdechu sennego w ciąży to m.in.:

  • rozwój nadciśnienia tętniczego w ciąży,
  • wzrost ryzyka stanu przedrzucawkowego,
  • ograniczenie wzrastania płodu,
  • cukrzyca ciążowa,
  • większe ryzyko porodu przedwczesnego,
  • niższa punktacja w skali Apgar.

Według badań, kobiety z obturacyjnym bezdechem sennym w ciąży częściej też rodzą drogą cięcia cesarskiego w porównaniu do zdrowej populacji.

Przeczytaj również: Nadciśnienie w ciąży – jakie może mieć konsekwencje?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również