Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Aspiryna w ciąży - kiedy można ją stosować?

Aspiryna w ciąży – kiedy można ją stosować?

11.03.2023

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Kwas acetylosalicylowy, popularnie określany jako aspiryna, stosowany jest przez wiele osób w celu zmniejszania objawów przeziębienia. W trakcie ciąży jednak kobieta powinna szczególnie uważać na zażywane leki, ponieważ część z nich może mieć negatywny wpływ na rozwijające się dziecko. Kiedy można bezpiecznie stosować aspirynę w ciąży?

Czy aspiryna jest bezpieczna w ciąży?

Aspiryna zaliczana jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które z ostrożnością powinny być stosowane w trakcie ciąży. Kwas acetylosalicylowy stosowany jako lek przeciwgorączkowy czy przeciwbólowy w czasie przeziębienia może prowadzić do powikłań takich jak rozszczep kręgosłupa u dziecka czy też przedwczesne zamknięcie przewodu Botalla. Aspiryna, stosowana w III. trymestrze, może również prowadzić do powikłań okołoporodowych, dlatego też w razie konieczności przyszłe mamy powinny sięgać po bezpieczny w ciąży lek, jakim jest paracetamol. Pamiętać także należy, że kwas acetylosalicylowy jest składnikiem dostępnych bez recepty leków stosowanych w przypadku występowania objawów grypopodobnych. Z tego powodu przed zażyciem jakiegokolwiek leku w ciąży warto najpierw skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Kiedy stosuje się aspirynę w ciąży?

Kwas acetylosalicylowy znalazł jednak zastosowanie w grupie kobiet ciężarnych. Powinien on być włączany przez lekarza ginekologa po badaniu USG I. trymestru, gdy szacowane ryzyko preeklampsji (stanu przedrzucawkowego) jest wyższe niż 1:150. Do obliczania ryzyka wykorzystywane są parametry takie jak: obecne czynniki ryzyka, wartości ciśnienia tętniczego, stężenia białka PAPP-A oraz PlGF (łożyskowego czynnika wzrostu), a także wartości pulsacji w tętnicach macicznych. Bardzo ważne jest, aby profilaktykę kwasem acetylosalicylowym włączyć przed 16. tygodniem ciąży, czyli przed zakończeniem procesu przekształcania tętnic spiralnych macicy. Uważa się, że ryzyko wystąpienia preeklampsji przed 34. tygodniem ciąży podczas zażywania przez kobietę aspiryny spada nawet o 80%.

Ponadto, zgodnie ze Stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, kobiety ciężarne z przewlekłą chorobą nerek powinny także przed 16. tygodniem ciąży rozpocząć stosowanie kwasu acetylosalicylowego w dawce 100–150 mg/d. Zmniejsza to bowiem ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu oraz zahamowania rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka.

Dawkowanie aspiryny w ciąży

W profilaktyce stanu przedrzucawkowego dawkowanie aspiryny powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Najczęściej kobieta ciężarna przyjmuje 100-150 mg kwasu acetylosalicylowego raz dziennie, wieczorem. Profilaktykę tą rozpoczyna się przed 16. tygodniem i kontynuuje do 36. tygodnia ciąży.

 

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również