2 minuty czytania
Spis treści
  1. Antybiotyki w ciąży- czy są bezpieczne?
  2. Antybiotyki w ciąży- kiedy stosować?
  3. Antybiotyki w ciąży- wpływ na dziecko

Antybiotyki w ciąży- czy są bezpieczne?

Antybiotyki, podobnie jak inne leki, można podzielić na grupę bezpiecznych i grupę zakazanych w czasie ciąży. W najczęściej spotykanych zakażeniach sięga się po antybiotyki z grupy penicylin oraz cefalosporyn. Jeśli jest to możliwe, najpierw wykorzystywane są leki o nieudowodnionej szkodliwości na rozwijający się płód. W wyjątkowych przypadkach konieczne jest zastosowanie leków, które mogą szkodzić dziecku, jednak ryzyko związane z zastosowaniem tego typu terapii jest mniejsze niż korzyści, jakie odniesie matka z włączenia leczenia.

Przeczytaj więcej: Jakie leki są bezpieczne w ciąży?

Antybiotyki w ciąży- kiedy stosować?

Antybiotyki stosowane są w ciąży w przypadku infekcji bakteryjnych. Najczęściej przyszłe mamy zażywają je w trakcie zakażeń układu moczowego oraz dróg oddechowych- anginy czy zapalenia zatok. Co ciekawe, zdarzają się sytuacje, w których kobieta ciężarna nie odczuwa żadnych objawów, a i tak musi przyjmować antybiotyk. Dzieje się tak w sytuacji bezobjawowego bakteriomoczu, który w trakcie ciąży wyjątkowo wymaga leczenia. Ponadto, antybiotyki stosuje się u przyszłych mam m.in. w przebiegu boreliozy czy chorób przenoszonych drogą płciową. Jeśli dojdzie do przedwczesnego odpływania płynu owodniowego (PROM) także włączana jest antybiotykoterapia.

Warto mieć na uwadze, że nie wolno stosować antybiotyków na własną rękę. Zawsze należy też zażyć wszystkie dawki leku bez wcześniejszego kończenia terapii. Aby uchronić się przez problemami z przewodem pokarmowym lub grzybicą pochwy w czasie antybiotykoterapii, warto sięgnąć po probiotyki- te zażywane doustnie oraz dopochwowo.

Antybiotyki w ciąży- wpływ na dziecko

Istnieje duża grupa antybiotyków zakazanych w trakcie ciąży. Wśród nich wymienia się m.in. tetracykliny, które mogą powodować zaburzenia wzrostu kości i przebarwienia zębów u dzieci, czy aminoglikozydy prowadzące do rozwoju głuchoty u dziecka. Uważa się także, że chinolony zażywane w czasie ciąży mogą powodować uszkodzenia chrząstek stawowych u maluszka.

Zobacz również: Antybiotyk a ciąża. Czy stosowanie antybiotyku przez ciężarną jest bezpieczne?

 


Oceń artykuł

5,0

wg. 1 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....