15 listopada obchodzony jest World Cord Blood Day, czyli Światowy Dzień Krwi Pępowinowej. W tym dniu naukowcy na sześciu kontynentach uczestniczą w wydarzeniach mających na celu upowszechnienie wiedzy na temat możliwości płynących z bankowania krwi pępowinowej. Centralnym punktem obchodów World Cord Blood Day jest transmitowana na cały świat konferencja on-line. 

Tegorocznym obchodom World Cord Blood Day w Polsce towarzyszyć będzie już 7. edycja Dni Krwi Pępowinowej, czyli akcja pobrań na cele publiczne. W Dniach Krwi Pępowinowej weźmie udział jedenaście wybranych szpitali na terenie Polski. W dniach 1-10 listopada mamy rodzące w tych szpitalach będą mogły przekazać krew pępowinową do banku publicznego.

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki o zdolnościach do przekształcania się w inne wyspecjalizowane komórki organizmu oraz mające potencjał do samoodnowy i namnażania się. Pozwala to wykorzystywać je do odbudowy lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do leczenia wielu poważnych chorób hematologicznych, onkologicznych, metabolicznych oraz immunologicznych. Krew pępowinowa stanowi alternatywę dla szpiku jako źródło komórek macierzystych do przeszczepień. Na świecie wykonano już ponad 45 tysięcy transplantacji krwi pępowinowej u dzieci i dorosłych. Dni Krwi Pępowinowej mają na celu nie tylko zwiększenie zasobów krwi pępowinowej dostępnych na cele publicznie, ale również edukację społeczeństwa w tym zakresie.

Rodzice decydujący się na ten piękny gest muszą wiedzieć, że przekazanie krwi na cele publiczne oznacza zrzeczenie się do niej praw, jej dysponentem stanie się Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne Do Spraw Transplantacji POLTRANSPLANT. Będą mogły z niej skorzystać osoby potrzebujące z Polski i ze świata. Pozyskanie krwi trwa kilka minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne dla matki i dziecka.

Głównym organizatorem Dni Krwi Pępowinowej w Polsce jest Polsk Bank Komórek Macierzystych, który od 2011 roku dostarczył do banku publicznego już ponad 4300 jednostek krwi pępowinowej.

Lista Szpitali biorących udział w akcji znajduje się poniżej.

SZPITAL

MIASTO

TERMIN POBRAŃ

Mazowiecki Szpital Bródnowski

Warszawa

1-3 listopada

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie

Lublin

1-3 listopada

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku

Białystok

1-3 listopada

Szpital Południowy

Warszawa

2-3 listopada

Szpital Specjalistycznu Pro-Familia 

Rzeszów

1-3 listopada

Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Kraków

2-3 listopada

Ujastek

Kraków

2-3 listopada

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Pirogowa

Łódź 

8-10 listopada

Szpital Wojewódzki
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu

Sieradz

8-10 listopada

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny
Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego 

Poznań

8-10 listopada

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu
ul. Kamieńskiego 73 A

Wrocław

8-10 listopada

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych sp. z o.o. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required