Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Milionowe przeszczepienie komórek macierzystych

Milionowe przeszczepienie komórek macierzystych

18.02.2013

2 min. czytania

Rita Calderaro-Poczmańska

Rita Calderaro-Poczmańska

Fizjoerapeutka dziecięca

Dynamicznie rozwijająca się transplantologia świętuje właśnie milionowe przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych. Ten wyjątkowy wynik jest efektem współpracy wielu naukowców i lekarzy z całego świata, którzy od ponad 50 lat nieustannie pracują nad zwiększeniem możliwości wykorzystania komórek macierzystych w leczeniu pacjentów.

Międzynarodowa organizacja naukowa Worldwide Network for Blood and Marrow Transplantation (WBMT), której misją jest m.in. promowanie terapii komórkami macierzystymi, ogłosiła właśnie przeprowadzenie milionowego przeszczepienia komórek macierzystych. Miało ono miejsce pod koniec 2012 roku. Informację tę uzyskano na podstawie światowych rejestrów otrzymanych od współpracujących z WBMT organizacji międzynarodowych, które zajmują się transplantacjami komórek macierzystych.

Milion transplantacji to kamień milowy, który może zaskoczyć wielu ludzi, ponieważ przez ostatnią dekadę transplantacje krwiotwórczych komórek macierzystych były postrzegane jako rzadko przeprowadzane operacje – mówi Dietger Niederwieser, prezes WBMT [1].

Pionierskie transplantacje

Pierwsza transplantacja krwiotwórczych komórek macierzystych odbyła się w 1957 roku. Przeprowadził ją dr E. Donnall Thomas, który w 1990 roku otrzymał nagrodę Nobla za wykorzystanie tej pionierskiej terapii w leczeniu białaczki i innych zagrażających życiu chorób. W 1973 roku w Nowym Yorku miało miejsce pierwsze udane przeszczepienie komórek pobranych od niespokrewnionego dawcy. Natomiast w roku 1988 we Francji prof. Hal E. Broxmeyer przeprowadził pierwszą skuteczną transplantację komórek macierzystych z krwi pępowinowej.

Teraźniejszość vs. przyszłość

Komórki macierzyste są stosowane standardowo w leczeniu ponad 70 schorzeń, w tym ciężkich chorób onkologicznych i hematologicznych. Powszechnymi źródłami krwiotwórczych komórek macierzystych są: mobilizowana krew obwodowa, szpik kostny i krew pępowinowa. Jednak ze względu na nieinwazyjność pozyskania oraz unikalne właściwości, coraz częściej w terapiach wykorzystywane są komórki pobrane z tej ostatniej.

Do tej pory na świecie wykonano ponad 25 tysięcy przeszczepień komórek macierzystych z krwi pępowinowej u dzieci i dorosłych. Natomiast w USA od kilku lat liczba takich zabiegów jest  większa niż przeszczepień komórek ze szpiku. W Polsce przeprowadzono kilkadziesiąt transplantacji, w tym ponad 20 u dzieci – mówi dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.  Do 9 z 9 z nich użyto krwi zdeponowanej w Polskim Banku Komórek Macierzystych, do pozostałych z banków publicznych z zagranicy – dodaje.

Terapia komórkami macierzystymi to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów medycyny, nie tylko transplantacyjnej, ale również regeneracyjnej. Dlatego we wrześniu 2012 roku Parlament Europejski przyjął sprawozdanie podkreślające konieczność tworzenia przez wszystkie państwa członkowskie zarówno publicznych, jak i rodzinnych banków krwi pępowinowej. Liczba przeszczepień, a co się z tym wiąże – szans na uratowanie życia wielu pacjentów, zależy właśnie od liczby zdeponowanych porcji krwi pępowinowej.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również