Uczeni z Wysp Brytyjskich opracowali przełomową recepturę chemicznego koktajlu, który powstrzymuje pobrane z ciała komórki macierzyste od przekształcania się w konkretny organ czy narząd. Dzięki metodzie komórki mogą być badane i przechowywane do czasu, kiedy będą potrzebne. Przy okazji znaleziono też sposób na mnożenie w laboratorium komórek macierzystych do testów i terapii. Odkrycie brytyjskich naukowców to podstawa całkiem nowej odmiany medycyny- leczenia poważnych schorzeń cudownymi komórkami. Komórki macierzyste umieją rozwinąć się w ponad 200 pełnosprawnych ludzkich narządów. Lekarze mają nadzieję, że terapeutyczne ich wstrzyknięcie wyleczy sparaliżowanych, chorujacych na alzheimera, parkinsona czy cukrzycę. Nerka czy wątroba- odtworzona kiedyś w laboratorium z komórki macierzystej- będzie mogła byc wszczepiona choremu bez ryzyka odrzutu. 

Zespół prof. Melanie Welham z University of Bath, wsparty przez prof. Adama Nelsona z University of Leeds, ustalił skład chemicznego stymulanta, który dodany do komórek macierzystych w laboratorium zmusza je do wielokrotnego podziału. Po odsunięciu chemii nowe komórki zachowują swe właściwości. 
" Komórki macierzyste mają wielki potencjał do leczenia uszkodzeń rdzenia kręgowego i schorzeń, takich jak cukrzyca typu I, gdyż potrafią one przekształcić się w wyspecjalizowane komórki np. włókna nerwowe czy komórki trzustki. A one mogą być wykorzystane do naprawy zniszczonych organów", napisała prof. Welham w komunikacie o swym odkryciu, zamieszczonym na stronie internetowej University of Bath. 
Welham dodaje, ze specyfik hamuje rozwój komórek macierzystych na tygodnie, co pozwala na namnożenie dowolnej liczby nowych komórek, które mogą być zużyte w badaniach lub leczeniu. 
Podczas eksperymentów testowano na komórkach macierzystych koktajle złożone z ponad 50 różnych składników. Ostateczna wersja działa na komórki przez blokowanie enzymu o nazwie GSK3 odpowiadającego za przełączanie się komórki w jej wyspecjalizowaną, ostateczną postać. 

"Nasze badania są świetnym przykładem na to, jak małe cząsteczki mogą być wykorzystane jako narzędzie do zrozumienia mechanizmó biologii"- mówi prof. Adam Nelson. Ogłoszone przedwczoraj odkrycie uczonych z University of Bath zbiegło się z opublikowaniem wieści o niepowodzeniu wielce kontrowersyjnych eksperymentów z tworzeniem hybryd ludzko-zwierzęcych, które też prowadzono na Wyspach. Embriony miieszkańców majacych geny ludzkie ale i myszy, krowy czy królika miały być wykorzystywane do pozyskiwania właśnie komórek macierzystych do badań i do leczenia ludzi. 

Okazało się, że zarodki hybryd pod mikroskopem wyglądają normalnie, ale są wadliwe genetycznie. Prof. Ian Wilmut, twórca klonowanej owcy Dolly, określił wyniki badań nad hybrydami jako "bardzo niezadowalające".
Naukowcy dodają, że jeśli ustalenia o nieprzydatności hybryd potwierdzą inni badacze, to dyskusja o etyce takich eksperymentów okaże się stratą czasu.

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych sp. z o.o. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required