Hodowane zastawki, nowa generacja urządzeń do odblokowywania zatkanych przez miażdżycę tętnic, nanocząsteczki wymierzone w komórki sprzyjające zawałom, makrogenerator wykorzystujący energie bicia serca do ładowania rozruszników - jeszcze kilka lat temu takie nowinki zaliczane były do science fiction. - Teraz to forpoczt rewolucji dokonującej się w kardiologii - mówi dr Timothy Garnerr, przewodniczący American Heart Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Serca).Hodowle

Gdy dziecko przychodzi na świat z wrodzoną wadą zastawki serca, której nie można chirurgicznie naprawić, jedynym wyjściem pozostaje przeszczep. Wykorzystuje się w tym celu zastawki pobrane od zwierząt, zmarłych ludzi czy zrobione ze sztucznych materiałów. Takie przeszczepy ratują życie, ale nie są rozwiązaniem idealnym. Przeszczepione zastawki nigdy do końca nie integrują się z otaczającymi je tkankami, są dość nietrwałe, z czasem stają się mniej elastyczne, a co najważniejsze - nie zmieniają swojej wielkości ani kształtu. A dziecko przecież cały czas rośnie. - Wszystko to sprawia, że takie zastawki trzeba wymieniać, nieraz wielokrotnie - tłumaczy dr Ralf Sodian ze Szpitala uniwersyteckiego w Monachium. To właśnie kierowany przez niego zespół wpadł na pomysł, jak stworzyć dopasowane dla dziecka i rosnące z nim zastawki.

- Jeżeli badania prenatalne pokazują, że dziecko ma wadę, po narodzinach zachowamy jego krew pępowinową, z niej uzyskamy komórki macierzyste, a z tych wyhodujemy zastawkę do przeszczepu - opowiada dr Sodian. W swym eksperymencie monachijscy uczeni wykorzystali krew pępowinową ośmiu noworodków. Komórki macierzyste umieścili na specjalnych rusztowaniach w kształcie zastawek. Po siedmiu tygodniach odpowiednio odżywiane komórki zabudowały rusztowanie i utworzyły zastawki.

- Testy biochemiczne dowiodły, że są one praktycznie identyczne z naturalnymi. Najważniejsze, że pojawiła się szansa na idealne zastawki, które będą rosły i zmieniały się przez życie - podsumowuje dr Sodian. w przyszłym roku technikę przetestuje na zwierzętach, a pierwsze chore dzieci otrzymają zastawki za pięć-sześć lat.

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych sp. z o.o. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required