Bankowanie publiczne

W 2011 roku z inicjatywy Polskiego Banku Komórek Macierzystych został utworzony publiczny bank krwi pępowinowej. Jego celem było zwiększenie zasobów przechowywanej krwi pępowinowej i jednocześnie zwiększenie wykorzystywania krwi pępowinowej do przeszczepień w Polsce, podobnie jak się to dzieje w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych.  Partnerem PBKM w tej akcji zostało Ministerstwo Zdrowia.

W ramach tej inicjatywy PBKM kilkukrotnie przeprowadził ogólnopolską kampanię Dni Krwi Pępowinowe- ogólnopolską akcję pozyskiwania komórek macierzystych z krwi pępowinowej na cele publiczne. W wybranych szpitalach, na terenie całej Polski, pobrano dodatkowe porcji krwi pępowinowej, dzięki czemu znacznie zwiększono publiczne zasoby komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej.

Rodzice, którzy decydują się na oddanie krwi pępowinowej do banku publicznego decydują się na piękny gest. Oddają cenne komórki macierzyste, które mogą uratować czyjeś życie i zdrowie, ale w odróżnieniu od bankowania rodzinnego- zrzekają się do niej praw. Oznacza to, że nie ponoszą kosztów pozyskania i przechowywania krwi pępowinowej, ale rezygnują z możliwości jej wykorzystania, jeżeli w przyszłości zajdzie taka potrzeba.

Porozmawiaj z ekspertem aby dowiedzieć się więcej na temat możliwości bezpłatnego zdeponowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej w banku publicznym.

Zapytaj doradcy