Bankowanie krwi pępowinowej
i komórek macierzystych Szczecin

Bankowanie krwi pępowinowej i komórek macierzystych Szczecin

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej oraz sznura pępowinowego są innowacyjnym rozwiązaniem, które gwarantuje rodzicom, jak i ich pociechom lepszą przyszłość. Te wyspecjalizowane jednostki wykorzystywane są bowiem do naprawy i regeneracji tkanek oraz terapii ponad 80 ciężkich chorób o różnorodnym podłożu – od nerwowego, poprzez krwionośny, aż odpornościowy. 

Pobranie krwi pępowinowej oraz sznura może odbyć się w każdym szpitalu w Polsce i co najważniejsze – niemalże każdy rodzić ma możliwość podjęcia decyzji o bankowaniu tychże materiałów biologicznych. W PBKM pomagamy przejść przez ten proces, a pobrane materiały przechowujemy w naszym laboratorium. Zachęcamy do skontaktowania się z naszym przedstawicielem, który działa w obrębie województwa zachodniopomorskiego.

Nasi konsultanci

Ekspert ds. Medycznych

Barwikowska Ewa

664 065 938
ewa.barwikowska@pbkm.pl

Konsultant Medyczny

Karina Piotrowska

662 041 835
karina.piotrowska@pbkm.pl

Terapia XXI wieku z wykorzystaniem komórek macierzystych – cenny materiał biologiczny

Historia komórek macierzystych sięga końca XIX wieku, kiedy to po raz pierwszy termin ten został użyty przez dwóch biologów, Theodora Boveriego Valentina Häckera, w kontekście jednostek zaangażowanych w produkcję komórek płciowych. W 1896 roku natomiast Artur Pappenheim oraz Alexander Maximow określili w ten sposób komórki mogące wytworzyć krwinki. Dziś jednak wiemy, że pod tym pojęciem kryją się komórki, które charakteryzują się zdolnością do samoodnowy i możliwością różnicowania się do różnych typów komórek dojrzałych. Źródeł komórek macierzystych jest wiele – można je wypreparować ze szpiku kostnego, krwi obwodowej czy tkanki tłuszczowej.

Niemniej to nie koniec! Istnieją jeszcze komórki macierzyste sznura pępowinowego oraz krwi pępowinowej. Jednostki te stosowane są w leczeniu ciężkich chorób, które za pomocą tradycyjnych metod terapii charakteryzują się niestety zazwyczaj niepomyślnym rokowaniem. Leczenie komórkami macierzystymi daje szansę całej rodzinie na spokojne życie, w którym nie ma miejsca na sytuacje bez wyjścia.

Bankowanie komórek macierzystych krwi pępowinowej i sznura – czy warto?

Pobieranie i przechowywanie krwi pępowinowej czy sznura to poważna decyzja, aczkolwiek zdecydowanie warta podjęcia. Zastosowanie komórek macierzystych z tych dwóch materiałów jest obecnie bardzo szerokie m.in. w medycynie regeneracyjnej. Przeszczep opisywanych jednostek zapewnia regenerację tkanek, jak i komórek krwi, a kiedyś prawdopodobnie z ich użyciem możliwe będzie stworzenie dobrze i samodzielnie funkcjonującego narządu dedykowanego przede wszystkim do autotransplantacji.

Bankowanie komórek macierzystych sznura pępowinowego i krwi pępowinowej jest zatem inwestycją w przyszłość, zarówno swojej pociechy, jak i ich rodzeństwa czy innych członków rodziny, np. dziadków. Terapia wykorzystująca komórki macierzyste ze sznura może być stosowana u każdego z bliskich, ponieważ nie uwzględnia się wówczas zgodności układowej. W przypadku tych pozyskiwanych z krwi należy najpierw wykonać specjalne testy potwierdzające wspomnianą identyczność. To, co jednak jest najważniejsze to fakt, iż komórki te są zawsze kompatybilne z organizmem malucha.

Bankowanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej (Szczecin) – wyprawka w przyszłość

Większość osób kojarzy komórki macierzyste z tymi występującymi w szpiku kostnym, nie zdając sobie sprawy z tego, że można je pozyskać tuż przy porodzie. Sznur pępowinowy i krew to drogocenne źródła tychże jednostek, dzięki którym możliwe jest przyspieszenie czasu leczenia ze względu na brak konieczności poszukiwania zgodnego dawcy. Korzyści przechowywania krwi i sznura jest znacznie więcej – zachęcamy więc do skontaktowania się z naszym przedstawicielem w Szczecinie, który odpowie na wszystkie nurtujące pytania i przedstawi, jak wygląda cały proces.

Lokalizacja - Szczecin