Bankowanie krwi pępowinowej
i komórek macierzystych Gdańsk

Nasi konsultanci

Starszy Konsultant Medyczny

Sumiła Karolina

606 975 957
karolina.sumila@pbkm.pl

Konsultant Medyczny

Dorota Nowocin

728 842 833
dorota.nowocin@pbkm.pl

Zastosowanie komórek macierzystych jest bardzo szerokie, a ponadto można je pozyskiwać z różnych źródeł, w tym tkanki tłuszczowej, szpiku kostnego oraz krwi pępowinowej, sznura pępowinowego i łożyska. Te trzy ostatnie materiały biologiczne przechowujemy w Polskim Banku Komórek Macierzystych. Ich specyfika jest o bardziej prosperująca niż tych pozostałych. Mają one bowiem większą zdolność do rozmnażania się oraz różnicowania, dzięki czemu mogą naprawiać więcej uszkodzonych komórek oraz zastępować je. Z tego powodu wykorzystywane są one do leczenia wszelakich chorób o naturze onkologicznej, hematologicznej, a także neurologicznej.

Czym są komórki macierzyste? – Gdańsk

Komórki macierzyste są grupą pierwotnych jednostek, które wykazują nieograniczoną zdolność do podziałów, namnażania się oraz przekształcania w wyspecjalizowane komórki organizmu, takie jak m.in.:

- komórki układu mięśniowo-szkieletowego,
- komórki układu nerwowego,
- komórki tłuszczowe,
- komórki krwi.

Bankowanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej – dlaczego warto?

Choroby często pojawiają się niespodziewanie i niestety nie możemy uchronić przed nimi ani siebie, ani swoich pociech. Niemniej istnieje na to rozwiązanie, a mianowicie pobranie krwi pępowinowej, a następnie przechowywanie jej w banku. Dlaczego warto się nad tym zastanowić? Ponieważ znajdujące się w niej komórki macierzyste wykorzystywane są do leczenia aż 80 ciężkich chorób, w tym nowotworów, poważnych zaburzeń odporności czy patologii układu krwionośnego. Skuteczność tej metody ocenia się bardzo wysoko – przeszczep tych komórek wykonano już u wielu pacjentów, którym uratowały one życie.

Te właściwości zostały szybko zauważone w świecie medycyny, a lata prób, badań oraz praktyki sprawiły, że leczenie komórkami macierzystymi to już nie odległa przyszłość, a prawdziwa teraźniejszość. Najbardziej bogatym źródłem tych komórek jest materiał biologiczny powstały w czasie ciąży – mowa tutaj o krwi pępowinowej i łożyskowej oraz sznurze pępowinowym.

Bankowanie komórek macierzystych sznura pępowinowego – mnogość korzyści leczniczych

Terapia komórkami macierzystymi niesie za sobą wiele dobrodziejstwa. Czym jednak różnią się komórki pozyskiwane z krwi pępowinowej a sznura pępowinowego? Te drugie to komórki mezenchymalne. Wyróżniają się one większą zdolnością do typowania w inne rodzaje komórek, takie jak np. nerwowe, kostne oraz chrzęstne. Ta cecha pozwala na użytkowanie ich w m.in. leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów, aczkolwiek nie jest to jedyne zastosowanie tych specyficznych jednostek. Obecnie wykorzystuje się je także w eksperymentalnej terapii dziecięcego porażenia mózgowego czy stwardnienia zanikowego bocznego. Jest to przełom w świecie medycyny, ponieważ wcześniej uważano, że przypadłości te są całkowicie nieuleczalne.

Co ciekawe, komórki macierzyste sznura pępowinowego mogą być przeszczepione nie tylko dziecku, ale i również pozostałym członkom rodziny – od rodzeństwa, aż po dziadków.

Komórki macierzyste krwi pępowinowej – jak wygląda pobieranie materiału?

Niezależnie czy to województwo pomorskie, czy inne zlokalizowane na mapie Polski, krew pępowinową można pobrać praktycznie w każdym szpitalu. Materiał ten pozyskiwany jest po urodzeniu dziecka i odcięciu go od pępowiny – to samo tyczy się sznura. Tkanki następnie umieszczane są w specjalnych pojemnikach i przewożone do laboratorium, gdzie poddane zostają badaniom, aby móc je zamrozić. Przechowywanie krwi pępowinowej ma miejsce w Warszawie, gdzie znajduje się siedziba PBKM.

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej to coś znacznie więcej niż zabezpieczenie swojego dziecka oraz bliskich. To perspektywa na lepsze i spokojniejsze życie, bez zmartwień o zdrowie oraz czekania na rozwój medycyny. Skontaktuj się z naszym przedstawicielem w Gdańsku – umówi on wszystkie kwestie i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Lokalizacja - Gdańsk