Bankowanie krwi pępowinowej
i komórek macierzystych Bydgoszcz

Nasi konsultanci

Konsultant Medyczny

Joanna Wiśniewska

512 879 161
joanna.wisniewska@pbkm.pl

Bankowanie krwi pępowinowej i komórek macierzystych - Bydgoszcz

Komórki macierzyste to wyspecjalizowane jednostki, które wykazują zdolność do sprawnego i nieograniczonego różnicowania się w komórki innych typów. Choć w przypadku ciężkiej przypadłości można je pobrać od potencjalnego dawcy i następnie przeszczepić biorcy, to istnieje jeszcze jedna możliwość, która daje szansę na owocną przyszłość. Jest nią pobranie krwi pępowinowej oraz sznura po porodzie dziecka. Te dwa materiały biologiczne stanowią drogocenne źródło tychże komórek, które dodatkowo są zgodne z organizmem malucha, jak i niekiedy z układem jego krewnych.

 

Aby jednostki te mogły zachować swoją funkcjonalność, muszą być przechowywane w optymalnych dla nich warunkach – i tym między innymi zajmujemy się w PBKM. Oczywiście to tylko część naszej pracy, oprócz tego bowiem zapewniamy odizolowanie komórek macierzystych oraz ich transport.

Bankowanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej i sznura – inwestycja w przyszłość

Życie pisze rozmaite scenariusze, a ta złożona fabuła zaskoczyłaby niejednego krytyka. Nie brakuje w nim radości, płaczu, zwrotów akcji i – niestety – różnych chorób, które mogą wywrócić codzienne funkcjonowanie dziecka oraz jego rodziców całkowicie do góry nogami. Niektóre z tych schorzeń są łatwe w terapii i nie powodują takiego zamętu, inne natomiast wymagają lat hospitalizacji. W tej sytuacji pomocne, a wręcz niekiedy konieczne, może okazać się leczenie komórkami macierzystymi. Tutaj jednak pojawia się pewne „ale”, którym jest zgodność między dawcą a biorcą. Szukanie dawcy o identycznym układzie to walka z czasem, który wówczas jest na wagę złota.

 

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej oraz sznura pępowinowego, w przeciwieństwie do tych znajdujących się w szpiku kostnym dawcy, są zawsze kompatybilne z organizmem malucha, co sprawia, że terapię można podjąć w trybie natychmiastowym. Ponadto ryzyko odrzucenia transplantacji jest praktycznie znikome. Ten drogocenny materiał biologiczny kiedyś traktowany był jako niepotrzebny odpad, dziś jednak wiemy, że jest zabezpieczeniem dla dziecka, dzięki któremu będzie mogło osiągać swoje cele i cieszyć się urokami życia bez zbędnych zmartwień.

Przechowywanie krwi pępowinowej i sznura – szansa na wyleczenie aż 80 chorób

Terapia z użyciem komórek macierzystych może zostać przeprowadzona u szerokiej grupy pacjentów. Te jednostki mogą bowiem wyleczyć ponad 80 nieprawidłowości o wszelakim podłożu. Przeznaczenie lecznicze uzależnione jest od źródła ich pozyskania. Komórki z krwi pępowinowej stosuje się przeważnie u chorych, którzy cierpią na patologie układu krwionośnego i immunologicznego w celu odbudowania tychże systemów. Komórki macierzyste sznura pępowinowego, zwane inaczej mezenchymalnymi, wykorzystuje się natomiast w medycynie regeneracyjnej, ponieważ są w stanie odbudować neurony, stawy i kości. Z tego też względu znalazły swoje powołanie w licznych terapiach eksperymentalnych i badaniach o m.in. chorobie zwyrodnieniowej stawów czy nawet dziecięcym porażeniu mózgowym.

 

Co ciekawe, w przypadku zachorowania, te dwa rodzaje jednostek można przeszczepić jednocześnie, osiągając bardzo obiecujące rezultaty. Zdarza się tak zwłaszcza w sytuacji stosunkowo małej liczby krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi pępowinowej.

Bankowanie komórek macierzystych sznura pępowinowego i krwi (Bydgoszcz) – kompleksowa usługa

Niezależnie od tego, czy to województwo kujawsko-pomorskie, czy inne zlokalizowane na mapie Polski – komórki macierzyste z obu tych materiałów, można pobrać w każdym szpitalu. Jedyne co należy wcześniej zrobić, to powiadomić o tym położną odbierającą poród – my zajmiemy się resztą, łącznie z odizolowaniem komórek zgodnie z obecnie panującymi normami.

Lokalizacja - Bydgoszcz

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych sp. z o.o. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required