Ostatnia szansa by oddać krew pępowinową na cele publiczne

Ze względu na ogromne zainteresowanie kobiet w ciąży oraz wsparcie środowiska medycznego Polski Bank Komórek Macierzystych postanowił przedłużyć kampanię "Zostań dawcą krwi pępowinowej". Akcja pozyskiwania krwi pępowinowej na cele publiczne miała potrwać do końca listopada 2017.

„Zostań dawcą krwi pępowinowej” to kampania społeczna, która jest jednym z elementów obchodów Światowego Dnia Krwi Pępowinowej, przypadającego 15 listopada br. Inicjatorem wydarzenia w Polsce jest Polski Bank Komórek Macierzystych. Celem jest pozyskanie 75 porcji krwi pępowinowej na cele publiczne, które mogą być przeszczepione tak, jak szpik chorym na całym świecie. Projekt realizowany jest przez PBKM pod patronatem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej i Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

W Polsce akcja objęła 33 placówki położnicze, w których w wyznaczonych dniach była pobierana krew pępowinowa. Pozyskana w czasie akcji „Zostań dawcą krwi pępowinowej” krew trafiła do Centralnego Laboratorium Polskiego Banku Komórek Macierzystych, gdzie zostanie spreparowana i zamrożona w temperaturze -196 stopni Celsjusza. Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki układu krwiotwórczego, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się we wszystkie

komórki organizmu. Dzięki temu można je wykorzystywać do odbudowywania lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do walki z wieloma poważnymi chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, metabolicznymi oraz immunologicznymi. Stanowią alternatywę dla szpiku i dlatego coraz częściej są wykorzystywane do przeszczepień. Do dnia dzisiejszego na świecie wykonano ponad 40 tysięcy takich zabiegów u dzieci i dorosłych. W Polsce dotychczas przeprowadzono kilkadziesiąt przeszczepień, z czego większość u dzieci. Do wielu z nich wykorzystano materiał z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

W tym tygodniu krew pępowinową na cele publiczne można oddać w szpitalach:

ŁódźWojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa. 11-12.12.2017
KatowiceSzpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów12-13.12.2017
BydgoszczSzpital Uniwersytecki nr 2 im. Jana Biziela 13-14.12.2017
WarszawaSzpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny13-14.12.2017