Podsumowanie roku 2015

Komórki macierzyste były w 2015 roku ciągle jednym z najciekawszych i najgorętszych tematów doniesień i dyskusji w branży life science. Naukowcy prześcigają się w opracowywaniu coraz to nowszych możliwości aplikacyjnych odkryć związanych z komórkami macierzystymi, również w Polsce Pozwoliliśmy sobie na małe podsumowanie 2015 roku w dziedzinie komórek macierzystych.

Styczeń 2015

2.01.2015 Komisja Bioetyczna wydaje zgodę na rozpoczęcie podawania komórek macierzystych galarety Whartona w ramach medycznych eksperymentów leczniczych pacjentom ze schorzeniami neurologicznymi, w których standardowe leczenie nie przyniosło poprawy stanu klinicznego- to nowa broń medycyny w walce z wyniszczającymi chorobami tj. SLA, MS czy autyzm.

Luty 2015

Polski Bank Komórek Macierzystych zwycięzcą II edycji Programu strategicznego „PROFILAKTYKA I LECZENIE CHORÓB CYWILIZACYJNYCH” – STRATEGMED. Konsorcjum CIRCULATE w skład którego wchodzi Polski Bank Komórek Macierzystych, Uniwersytet Jagielloński oraz wiele innych renomowanych ośrodków badawczych zostało beneficjentem II edycji Programu organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. onsorcja mogły zgłaszać swoje projekty w zakresie zwalczania chorób cywilizacyjnych oraz medycyny regeneracyjnej w 4 obszarach:

  • kardiologii i kardiochirurgii
  • onkologii
  • neurologii i zmysłach
  • medycynie regeneracyjnej

Marzec 2015

Suplementy diety na porost włosów mogę odejść w zapomnienie.Z espół naukowców z Sanford-Burnham Medical Research Institute opracował metodę, która umożliwia przekształcenie pluripotencjalnych komórek macierzystych w komórki brodawki włosowej, inicjujących powstanie mieszka włosowego. Lekarze nie przeszczepiają ludzkich komórek brodawki, bo nie ma skutecznych metod pozyskiwania ich w takich ilościach, by odpowiednio szybko wyprodukować włos.