Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Bankowanie krwi pępowinowej na świecie

Bankowanie krwi pępowinowej na świecie

15.07.2025

3 min. czytania

Narodziny dziecka to unikalna szansa na zabezpieczenie bezcennego materiału biologicznego – krwi pępowinowej. Choć przez lata była traktowana jako odpad medyczny, dziś wiadomo, że zawarte w niej komórki macierzyste ratują życie pacjentów na całym świecie. Coraz więcej rodziców na całym świecie decyduje się na jej bankowanie, widząc w tym nie tylko inwestycję w przyszłość dziecka, ale także realne wsparcie dla całej rodziny. Jak wygląda bankowanie krwi pępowinowej w różnych krajach?

  • Czym jest krew pępowinowa i dlaczego jest tak cenna?

Krew pępowinowa to krew pozyskiwana z naczyń sznura pępowinowego po narodzinach dziecka. Zawiera krwiotwórcze (hematopoetyczne) komórki macierzyste, podobne do tych występujących w szpiku kostnym. Mogą być wykorzystane w leczeniu chorób hematologicznych, metabolicznych oraz onkologicznych, m.in. białaczek, chłoniaków, anemii aplastycznej czy stosowane w terapiach u dzieci zmagających się ze spektrum autyzmu lub mózgowym porażeniem dziecięcym.

Co istotne – pobranie krwi pępowinowej jest całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka i nie wpływa na moment odpępnienia.

  • Bankowanie publiczne a prywatne

Na świecie funkcjonują dwa modele bankowania:

Bankowanie prywatne (rodzinne) – krew pępowinowa jest przechowywana wyłącznie dla danej rodziny i może zostać użyta „od ręki”, jeśli zajdzie taka potrzeba. Usługa jest płatna, ale daje możliwość wykorzystania materiału biologicznego dla dziecka lub jego rodzeństwa bez konieczności szukania dawcy latami tak, jak w przypadku szpiku kostnego.

Bankowanie publiczne – rodzice oddają krew pępowinową do ogólnodostępnego rejestru, z którego może skorzystać każdy potrzebujący pacjent, zgodny w układzie tkankowych HLA. Donacja jest bezpłatna, jednak nie gwarantuje dostępności materiału dla rodziny w przypadku choroby.

  • Jak wygląda bankowanie krwi pępowinowej na świecie?

Największym bankiem w Europie jest FamiCord, której założycielem jest Polski Bank Komórek Macierzystych. Nasza organizacja działa na ponad 30 rynkach, głównie w Europie, ale mamy także laboratoria w Dubaju czy Hongkongu.

Globalnym liderem w wykorzystaniu krwi pępowinowej jest natomiast Azja. Każdego roku, w Japonii przeprowadza się około 1200-1400 przeszczepień z wykorzystaniem krwi pępowinowej. Z kolei według Parent`s Guide, w 2024 roku w Chinach, wykonano ponad 10 000 przeszczepień krwi pępowinowej, co oznaczałoby, że sam ten jeden kraj przeprowadza więcej przeszczepień niż reszta świata łącznie.

Bankowanie krwi pępowinowej to inwestycja w zdrową przyszłość – nie tylko dziecka, od którego została pobrana, ale także rodzeństwa oraz jego rodziców*.

Krew pępowinowa może być pobrana wyłącznie w momencie porodu – drugiej szansy nie będzie.

To oznacza, że informacja o możliwości zabezpieczenia komórek macierzystych musi dotrzeć do przyszłych rodziców odpowiednio wcześnie. Brak świadomości lub spóźniona informacja często sprawia, że decyzja nie zostaje podjęta, mimo że rodzice mogliby chcieć zabezpieczyć ten materiał dla swojego dziecka.

*pod warunkiem zgodności tkankowej w układzie HLA

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również