Czy w ciąży można pić piwo bezalkoholowe?

Zanim przyszła mama sięgnie po piwo oznaczone, jako bezalkoholowe musi pamiętać, że nie każdy napój nie zawiera alkoholu. Zgodnie z polskim prawem za piwo bezalkoholowe uznaje się w Polsce piwo, w którym zawartość alkoholu nie przekracza 0,5% całkowitej objętości. Co to oznacza? Nie każde piwo bezalkoholowe jest faktycznie piwem 0%. Należy je traktować jako piwo niskoalkoholowe. Dodatek alkoholu jest wskazany, aby napój zachował swoje charakterystyczne walory smakowe. Tymczasem organizm maluszka dopiero się rozwija i nie posiada żadnych mechanizmów obronnych przed szkodliwymi substancjami. Już najmniejsza dawka alkoholu może wywołać działanie podobne do trucizny. Warto też wspomnieć, że przyszła mama powinna uważać również na inne napoje. Minimalna zawartość alkoholu znajduje się także w popularnych podpiwkach czy winie bezalkoholowym.

  Jakie piwo bezalkoholowe dla ciężarnych?

Na rynku jest jednak coraz więcej zamienników piwa, które nie zawierają alkoholu, a mają podobny smak. Zawartość alkoholu jest jednak wyraźnie oznaczona na etykiecie jako 0%. Po tego typu napoje mogą sięgać zarówno kobiety w ciąży, jak i mamy karmiące piersią. Podobnie jak w przypadku innych produktów w diecie, warto wybrać te, które nie zawierają cukru, syropów smakowych czy syropu glukozowo-fruktozowego. Dobrym nawykiem jest sprawdzanie etykiet. Im krótszy skład, tym lepszej jakości jest produkt. Spożywanie słodzonych napojów nie tylko sprzyja utracie kontroli nad wagą, ale może się też odbić na wynikach.

Przyszła mama powinna dbać o zbilansowaną dietę i kontrolować masę ciała. Przysłowiowe jedzenie za dwoje nie jest dobrym nawykiem. Aby skutecznie ugasić pragnienie, warto wybrać te napoje, które zawierają niezbędne mikro- i makroelementy, elektrolity, ale też polifenole, które zmniejszają stan zapalny. Oczywiście najlepszym wyborem jest woda. W lecie można dodać do niej kostki lodu, sok ze świeżej cytryny, a także liście mięty. Należy pamiętać, że zalecaną dzienną dawką jest minimum 2 litry wody dziennie. Jeśli przyszłej mamie dokucza niestrawność lub problemy żołądkowe, skuteczne są również herbatki ziołowe dedykowane dla ciężarnych, które można kupić w aptece bez recepty. Przeciwwskazaniem do ich spożywania jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik naparu. Piwo 0% w ciąży może również znaleźć się w diecie pod warunkiem, że faktycznie nie zawiera żadnego alkoholu.

Przeczytaj także: Elektrolity w ciąży

  Dlaczego alkohol w ciąży jest niebezpieczny?

Każda przyszła mama musi wiedzieć, że nie ma minimalnej bezpiecznej dawki alkoholu. Nawet piwo bezalkoholowe (a raczej niskoalkoholowe) w ciąży może wywołać poronienie czy przedwczesny poród. Organizm dziecka jest zupełnie bezbronny, a toksyna, którą jest alkohol, może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. Następstwem spożywania procentowych trunków może być np. ADHD. W terminologii medycznej wyróżnia się także zespół FAS, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy.

Dzieci matek, które nie stroniły od alkoholu w trakcie ciąży, mają zwykle dużo niższą masę urodzeniową i rozwijają się wolniej niż rówieśnicy. Po porodzie charakterystyczny jest deficyt wzrostu i mniejszy obwód głowy. W trakcie dorastania coraz bardziej widoczne stają się charakterystyczne rysy ich twarzy, m.in. małe oczy, ale też deformacje kończyn i stawów. Często diagnozuje się u nich problemy ze wzrokiem i słuchem, z którymi maluch będzie się borykał już przez całe życie. Dzieci z FAS mają zwykle problemy z kontrolą swoich emocji (często wpadają w furię oraz są nadpobudliwe), trudniej się im zaadaptować w nowym środowisku i odnaleźć w środowisku rówieśników. Dlatego też w okresie dojrzewania znacznie częściej cierpią na depresję, stany lękowe i często działają pod wpływem impulsu. Niestety FAS jest nieuleczalny, dlatego warto pomyśleć o konsekwencjach, zanim przyszła mama sięgnie po alkohol, ale też po piwo bezalkoholowe, które w rzeczywistości zawiera niską dawkę alkoholu. Jeśli nie mamy pewności czy wybrany napój na pewno nie zawiera żadnej niepożądanej substancji, najlepiej zrezygnować z jego spożycia.

Dowiedz się także: Palenie w ciąży - czym grozi, skutki dla dziecka