25 tydzień ciąży to końcówka 6 miesiąca jej trwania. To okres, w którym nie powinno się rezygnować z lekkiej i kontrolowanej aktywności fizycznej, mimo powiększającego się brzucha. Sprawniejsze ciało w ciąży gwarantuje lepszy, szybszy i mniej bolesny poród. W 25 tygodniu ciąży waga dziecka jest zbliżona do 700 gramów, co oznacza, że bobas waży mniej niż np. torba cukru.

Zmiany dziecka w 25 tygodniu ciąży

Dziecko w 25 tygodniu ciąży, w brzuchu matki, przechodzi intensywne zmiany: rozwijają się naczynia krwionośne, gromadzi się tłuszcz jako tkanka ochronna, rozwijają się mięśnie, a w płucach namnażają się pęcherzyki płucne. Co więcej w dziąsłach zaczynają tworzyć się zawiązki zębów, a nerwy wokół ust dziecka zaczynają być czułe na dotyk. W 25 tygodniu ciąży USG pokazuje przyszłym rodzicom maluszka, który intensywnie rusza nogami i rękoma, dotykającego wewnętrznej ściany macicy i bawiącego się pępowiną. Dlatego też przyszła mama może czuć ruchy dziecka ze znacznie większą intensywnością niż we wcześniejszych miesiącach.

Nastrój i ciało matki w 25 tygodniu ciąży

W 25 tygodniu ciąży waga matki często daje jej się we znaki, co jest częstą przyczyną zmartwień wielu pań. Tymczasem nie należy się zbytnio przejmować. Jeśli dziecko przybiera na wadze zgodnie z planem, nadwyżka kilogramów zniknie po porodzie. Prawdą jest jednak, że przyszła mama bywa bardziej zmęczona i odczuwa znacznie większe wahania nastroju niż wcześniej. Okres ten cechuje się również problemami z wzięciem głębokiego oddechu. Dzieje się tak na skutek zaburzenia wydzielania hormonów, które rozpulchniają śluzówkę dróg oddechowych, przez co przepona jest uciskana macicą. 

Jeśli chodzi o ciążę bliźniaczą to jej 25 tydzień jest pod tym względem wyjątkowo trudny, gdyż ciężarna jest bardzo senna, pochrapuje w nocy i może wykazywać małą aktywność ruchową w ciągu dnia. Wszystko to wynika z niedotlenienia mózgu. Ciążowy brzuch jest już dość widoczny, a skóra na nim napięta, co rodzi ryzyko pojawienia się rozstępów. Na takie dolegliwości skórne doskonale działa masaż skóry połączony z nakładaniem olejków: kokosowego, winogronowego lub migdałowego, pod warunkiem, że terapia będzie prowadzona regularnie. 

Jak wygląda dziecko w 25 tygodniu ciąży?

W 25 tygodniu ciąży zdjęcia płodu mogą pokazać przyszłej mamie, jak dziecko zaciska piąstki. Ruchy malucha są jeszcze niepewne, dlatego zdarza się, że płód uderza palcami o siebie i próbuje złapać za pępowinę. Co ciekawe, w tym czasie mama może poczuć, kiedy maluch ma czkawkę. Pod koniec drugiego trymestru jego struny głosowe są już rozwinięte. Wygląd bobasa w 25 tygodniu ciąży przypomina już niemowlę, które spotka się ze światem po upływie 9 miesięcy życia płodowego.

Ułożenie dziecka w 25 tygodniu ciąży

Pod koniec drugiego trymestru, do mniej więcej 32 tygodnia ciąży, dziecko układa się w macicy dowolnie. Jest jeszcze na tyle małe, że nie brakuje mu miejsca na swobodne zmiany pozycji. Jego ułożenie w 25 tygodniu ciąży zależy od  nastroju i temperamentu. Dopiero w trzecim trymestrze, kiedy w macicy zaczyna robić się ciasno, dziecko może przyjmować pozycję główkową, miednicową lub poprzeczną. 

Przyjęcie odpowiedniego ułożenia jest kluczowe jeśli chodzi o sam poród. Najwłaściwszą i najczęstszą (95%) pozycją jest główkowa - to właśnie główkę najpierw widzi osoba przyjmująca poród. Jest to najbezpieczniejsza pozycja. W takim ułożeniu maluch kopie mamę po żebrach, co jest dla niej dobrym znakiem, mówiącym o tym, że poród może obyć się bez komplikacji. 

Położenie podłużne miednicowe to przeciwieństwo pozycji główkowej. W pobliżu ujścia macicy znajduje się nie głowa, a pośladki dziecka. Na szczęście takich porodów nie jest dużo, około 3%. Niestety nie jest to idealna pozycja do rodzenia. Wiąże się z dużym nakładem energii, który musi wykrzesać z siebie rodząca, a w większości przypadków poród kończy się cesarskim cięciem. Innym rodzajem położenia dziecka w macicy jest ułożenie poprzeczne, kiedy maluch układa się jak w hamaku. Jest to bardzo rzadki rodzaj ułożenia - stanowi niespełna 1% przypadków. Łatwo to poznać po owalnym kształcie brzucha. Najczęstszą przyczyną nietypowego położenia dziecka są wady w budowie kostnej miednicy ciężarnej. 

Przeczytaj również: Jak wybrać kosmetyki odpowiednie dla kobiet w ciąży?

Phone number
Invalid Input

E-mail
Invalid Input

Expected date of delivery
Invalid Input

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgody są wymagane

I hereby declare that I have read the PBKM data processing policy.

Zgody są wymagane

I hereby give my consent for marketing content to be transferred to the telephone number provided by me, including by means of automated calling systems under the Telecommunications Law Act of 16 July 2004 (Journal of Laws of 2017, item 1907, as amended) by Polski Bank Komórek Macierzystych.