Sznur pępowiny

Sznur pępowiny zawiera specjalne komórki macierzyste tzw. komórki mezenchymalne. Posiadają one nieco inne właściwości niż komórki z krwi pępowinowej - znacznie łatwiej różnicują się w inne typy komórek, np. nerwowe, kostne, chrzęstne.

Komórki sznura pępowiny nazywane są komórkami z galarety Whartona. Jest to specyficzna tkanka, która otacza naczynia pępowinowe. Sznur pępowiny można w bardzo łatwy sposób pozyskać po porodzie. Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny zarówno dla matki jak i dla dziecka. Lekarz lub położna odcina fragment (o długości 10 - 15 cm) pępowiny i umieszcza w specjalnym pojemniku. W laboratorium tkanka pępowiny jest  badana i preparowana, a następnie zamrażana. Możliwe jest też wyizolowanie komórek macierzystych przed zamrożeniem, dzięki czemu mamy pewność, dostępu do komórek po rozmrożeniu.

Dlaczego warto przechowywać sznur pępowiny?

  • komórki mezenchymalne są wykorzystywane w medycznych eksperymentach leczniczych w leczeniu chorób takich jak dziecięce porażenie mózgowe, stwardnienie zanikowe boczne czy uszkodzenia chrząstek stawowych,
  • można przeszczepić je łącznie z komórkami krwi pępowinowej, w sytuacjach stosunkowo małej liczby krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi pępowinowej,
  • mogą być użyte w leczeniu całej rodziny [nie jest wymagana zgodność tkankowa tak restrykcyjna jak w przypadku krwi]

Usługa pozyskania komórek sznura pępowiny dostępna jest tylko w Polskim Banku Komórek Macierzystych, wraz z pobraniem krwi pępowinowej w wariantach: Błękitnym oraz Złotym.

Sprawdź dostępne warianty usługi sprawdzam

Chcesz porozmawiać o sznurze pępowinowym?

Zostaw numer

Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Tylko oddzwonimy.