There is no translation available.

Hodowane zastawki, nowa generacja urządzeń do odblokowywania zatkanych przez miażdżycę tętnic, nanocząsteczki wymierzone w komórki sprzyjające zawałom, makrogenerator wykorzystujący energie bicia serca do ładowania rozruszników - jeszcze kilka lat temu takie nowinki zaliczane były do science fiction. - Teraz to forpoczt rewolucji dokonującej się w kardiologii - mówi dr Timothy Garnerr, przewodniczący American Heart Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Serca).Hodowle

Gdy dziecko przychodzi na świat z wrodzoną wadą zastawki serca, której nie można chirurgicznie naprawić, jedynym wyjściem pozostaje przeszczep. Wykorzystuje się w tym celu zastawki pobrane od zwierząt, zmarłych ludzi czy zrobione ze sztucznych materiałów. Takie przeszczepy ratują życie, ale nie są rozwiązaniem idealnym. Przeszczepione zastawki nigdy do końca nie integrują się z otaczającymi je tkankami, są dość nietrwałe, z czasem stają się mniej elastyczne, a co najważniejsze - nie zmieniają swojej wielkości ani kształtu. A dziecko przecież cały czas rośnie. - Wszystko to sprawia, że takie zastawki trzeba wymieniać, nieraz wielokrotnie - tłumaczy dr Ralf Sodian ze Szpitala uniwersyteckiego w Monachium. To właśnie kierowany przez niego zespół wpadł na pomysł, jak stworzyć dopasowane dla dziecka i rosnące z nim zastawki.

- Jeżeli badania prenatalne pokazują, że dziecko ma wadę, po narodzinach zachowamy jego krew pępowinową, z niej uzyskamy komórki macierzyste, a z tych wyhodujemy zastawkę do przeszczepu - opowiada dr Sodian. W swym eksperymencie monachijscy uczeni wykorzystali krew pępowinową ośmiu noworodków. Komórki macierzyste umieścili na specjalnych rusztowaniach w kształcie zastawek. Po siedmiu tygodniach odpowiednio odżywiane komórki zabudowały rusztowanie i utworzyły zastawki.

- Testy biochemiczne dowiodły, że są one praktycznie identyczne z naturalnymi. Najważniejsze, że pojawiła się szansa na idealne zastawki, które będą rosły i zmieniały się przez życie - podsumowuje dr Sodian. w przyszłym roku technikę przetestuje na zwierzętach, a pierwsze chore dzieci otrzymają zastawki za pięć-sześć lat.

Expected date of delivery
Invalid Input

E-mail
Invalid Input

Phone number
Invalid Input

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgody są wymagane

I hereby declare that I have read the PBKM data processing policy.

Zgody są wymagane

I hereby give my consent for marketing content to be transferred to the telephone number provided by me, including by means of automated calling systems under the Telecommunications Law Act of 16 July 2004 (Journal of Laws of 2017, item 1907, as amended) by Polski Bank Komórek Macierzystych.

Captcha is required