Polski Bank Komórek Macierzystych partnerem Fundacji „Akogo?” Ewy Błaszczyk i Kliniki Budzik

akogo

Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) i Klinika „Budzik” założona przez fundację „Akogo?” Ewy Błaszczyk łączą swoje siły w działaniach na rzecz pomagania chorym dzieciom po ciężkim urazie mózgu w powrocie do zdrowia. Współpraca, której źródłem są profesjonalizm i pasja jej inicjatorów, będzie przebiegała na wielu płaszczyznach.

Pomysł na współpracę zrodził się ze wspólnego nam przekonania, że warto zrobić wszystko, aby znaleźć wyjście z nawet najtrudniejszej sytuacji. W takiej właśnie sytuacji znajdują się rodzice dzieci, których dotknęło ciężkie niedotlenienie mózgu – mówi Jakub Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych. – Zdecydowaliśmy się wesprzeć klinikę „Budzik”, ponieważ dostrzegamy pilną potrzebę istnienia placówki przeznaczonej dla dzieci po urazach centralnego układu nerwowego, a wiele badań wykazuje, że komórki macierzyste mogą pomóc w ich  leczeniu.

Klinika Neurorehabilitacyjna „Budzik” przy Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu została otwarta 7 grudnia 2012 r. Jest to pierwsza w Polsce klinika dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Jej misją jest nie tylko, jak sama nazwa wskazuje, wybudzanie dzieci ze śpiączki, ale także propagowanie przez Fundację „Akogo?”nowych rozwiązań medycznych, które dają małemu pacjentowi szansę na powrót do zdrowia. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci w I kwartale 2013 r.

Możliwość współpracy z PBKM jest dla nas niezwykle ważna – deklaruje Ewa Błaszczyk, założycielka fundacji „Akogo?” i inicjatorka powstania kliniki. – Zdajemy sobie sprawę, że komórki macierzyste to przyszłość medycyny. Z mojego własnego doświadczenia wiem, że w przypadku ciężkich chorób neurologicznych przeszczepienie komórek macierzystych  pomaga. Dlatego też, zdecydowaliśmy się na współpracę z PBKM- rynku ekspertem w bankowaniu i wykorzystaniu komórek macierzystych w Polsce. Wspólnie z PBKM będziemy szukać możliwości zastosowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej w schorzeniach układu nerwowego.

Współpraca obydwu instytucji to początek nowego rozdziału w rozpowszechnianiu wiedzy o różnych sposobach pozyskiwania i zastosowania komórek macierzystych, a w konsekwencji zwiększenie przypadków ich wykorzystania w Polsce, nie tylko w terapiach onkologicznych i hematologicznych, ale także eksperymentalnych. Odrębną płaszczyzną współpracy będzie również wspieranie programów eksperymentalnych dotyczących komórek macierzystych oraz organizowanie konferencji naukowych,