Polski Bank Komórek Macierzystych otwiera publiczny bank krwi pępowinowej.

Z inicjatywy Polskiego Banku Komórek Macierzystych został utworzony publiczny bank krwi pępowinowej. Na początek bezpłatne pobranie oraz zdeponowanie krwi pępowinowej będzie dostępne dla kobiet rodzących w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie. Ta możliwość będzie dostępna od kwietnia 2011.

Inicjatywa utworzenia przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) publicznego banku jest odpowiedzią na potrzeby społeczne. Celem jest zwiększenie zasobów przechowywanej krwi pępowinowej i jednocześnie zwiększenie wykorzystywania krwi pępowinowej do przeszczepień w Polsce tak, jak się to dzieje w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych.
Możliwość oddania krwi pępowinowej będzie dostępna dla kobiet, które zdecydują się na poród w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie. Pobrana krew zostanie przekazana do laboratorium PBKM, gdzie następnie będzie poddana analizie (m.in. na obecność wirusów). Porcje spełniające kryteria jakościowe zostaną poddane rutynowemu oznaczeniu antygenów HLA. Reszta zostanie przekazana do badań naukowych. Informacje o ich zdeponowaniu będą udostępnione w rejestrze Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. transplantacji POLTRANSPLANT.
- Z dużym zainteresowaniem przyjęliśmy propozycję współpracy z Polskim Bankiem Krwi Pępowinowej dotyczącą utworzenia publicznego banku krwi pępowinowej. Wiele kobiet, których nie stać było na  zbankowanie krwi pępowinowej w rodzinnym banku, chciało skorzystać z usług publicznego banku i przekazać krew potrzebującym. Od teraz taka możliwość istnieje w naszym szpitalu i mam  nadzieję, że będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród przyszłych rodziców – skomentował prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus.