Komórki macierzyste wyleczą również osteoporozę?

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto donoszą, że komórki macierzyste wstrzykiwane myszom z osteoporozą związaną z wiekiem doprowadziły do przywrócenia prawidłowej struktury kości.

Badanie przeprowadzono na myszach poprzez wstrzyknięcie chorej na osteoporozę myszy dawki komórek mezenchymalnych pozyskanych od myszy zdrowej- uzyskując zaskakujący rezultat. Komórki mezenchymalne doprowadziły do rozwoju zdrowej struktury kości.

Komórki mezenchymalne mają unikalne właściwości- są w stanie przekształcić się w komórkę chrzęstną, kostną czy nerwową. Można je pozyskać przy porodzie, poprzez pozyskanie sznura pępowinowego. Sznur pępowinowy wypełniony galaretą Whartona bogatą w komórki mezenchymalne, które są z niego izolowane w laboratorium w specjalistycznych pomieszczeniach klasy clean room.

Osteoporoza to choroba dotykająca głównie dojrzałe kobiety, po 50 roku życia. Z wielu metod leczenia dostępnych na rynku naukowcy stwierdzili, że leczenie komórkami mezenchymalne powstrzyma progresję choroby.

Badania na myszach wykazały niezwykłą skuteczność tej metody leczenia. Badania kliniczne z udziałem ludzi mają się rozpocząć na przestrzeni 5 lat.

Więcej informacji dostępne jest tutaj